Mali i Zi shënon 5 vjetorin e anëtarësimit në NATO, Abazoviç: E ardhmja e Malit të Zi është e sigurtë

Mali i Zi shënon 5 vjetorin e anëtarësimit në NATO, Abazoviç: E ardhmja e Malit të Zi është e sigurtë

Flamuri i Malit të Zi dhe NATO-s

Udhëheqësit e Malit të Zi shënuan 5 vjetorin e anëtarësimit të vendit në NATO, duke e vënë theksin tek vlerat e përbashkëta me aleancën ushtarake perëndimore.

Presidenti Milo Gjukanoviq shprehte në Twitter krenarinë për kontributin në mbrojtjen e këtyre vlerave.

“Ne u jemi mirënjohës miqve, partnerëve dhe aleatëve tanë për mbështetjen e tyre në zhvillimin e kapaciteteve tona dhe arritjen e standardeve të një anëtari të përgjegjshëm të NATO-s”, shkruan zoti Gjukanoviq në Twitter.

Edhe kryeministri i Malit të Zi, Dritan Abazoviq shënoi këtë përvjetor me një deklaratë në media.

“Ndiejmë liri dhe siguri për shkak të kontributit tonë të përbashkët për sigurinë kolektive. Është ky komunitet i demokracisë, vlerave dhe qëndrueshmërisë. E ardhmja e Malit të Zi është e sigurtë, ne jemi NATO”, tha ai.

Ambasada Amerikane në Podgoricë njoftoi se Shtetet e Bashkuara të Amerikës janë krenare që janë mike, partnere dhe aleate të Malit të Zi.

“ Urime Malit të Zi në 5 vjetorin e anëtarësimit në NATO. SHBA-të janë krenare për miqësinë, partneritetin dhe aleancën me ju”, thuhet në njoftimin e ambasadës amerikane.

Pesë vjet më parë Mali i Zi u bë zyrtarisht anëtari i 29-të i Aleancës.

Rusia reagoi ndaj anëtarësimit të Malit të Zi, duke ndërmarrë hapa praktike për ta ndëshkuar atë për radhitjen me perëndimin , duke përdorur edhe përpjekjen për grusht shteti në Mal të Zi.

Moska me ndihmën e Beogradit zhvilloi një fushatë negative ndaj Malit të Zi, e cila vazhdon edhe sot dhe instaloi forca të ndryshme politike në këtë vend, të kontrolluara nga këto dy vende./VOA

E.K/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    A mendoni se në primaret e Rithemelimit ka garë të ndershme?×

Lajmi i fundit

Arilena Ara guxon në këngën e re, shfaqet pa filtra dhe e pa lyer në klipin muzikor

Arilena Ara guxon në këngën e re, shfaqet pa filtra dhe e pa lyer në klipin muzikor