Koronavirusi, asnjë viktimë dhe vetëm 1 i infektuar në 24 orët e fundit, Manastirliu: Qarku i Fierit dhe Gjirokastrës me asnjë rast aktiv! Mbi 900 mijë qytetarë të vaksinuar

Ministrja e Shendetsise Ogerta Manastirliu

Duket se pandemia e COVID në vend po shkon drejt fundit, ndërsa në 24 orët e fundit, fatmirësisht, nuk është regjistruar asnjë viktimë dhe vetëm një rast i ri infeksioni.

Duke i konsideruar "lajm i mirë" shirat e 24 orëve të fundit për pandeminë, Ministrja e Shëndetësisë, Ogerta Manastirliu, bën me dije po ashtu se në të gjithë vendin janë vetëm 87 raste aktive me COVID, ndërsa qarku i Fierit dhe Gjirokastrës nuk kanë më asnjë person të infektuar.

"Vetëm 1 rast i ri sot. Janë 87 raste aktive në të gjithë vendin, teksa qarku i Fierit dhe Gjirokastrës nuk kanë asnjë rast aktiv me Covid19", shkruan Manastirliu.

Sipas të dhënave të Ministrisë së Shëndetësisë, aktualisht po marrin trajtim spitalor të specializuar 2 pacientë, njëri prej të cilëve është në terapi intensive.

Janë shëruar 14 qytetarë gjatë 24 orëve të fundit, duke e çuar numrin e të shëruarve në 129,955 që nga fillimi i epidemisë. 

Statistika (23 Qershor 2021)

Raste të reja ditore        1

Të shëruar në 24 orë     14

Të shtruar në spitale      2

Humbje jete në 24 orë   0

Testime ditore                1960

 

Testime totale            783,516

Raste pozitive             132,497

Raste të shëruara        129,955

Raste Aktive                 87

Humbje jete                  2,455

 

Shpërndarja gjeografike e rasteve aktive sipas qarqeve:

Tiranë          28

Shkodër       26

Durrës          10

Lezhë           7

Berat             6

Elbasan       4

Dibër             2

Kukës           2

Korçë              1

Vlora                1

Rendit zhvillimet sipas orarit:
Ora 21:31
Vijon vaksinimi i të burgosurve, prej katër ditësh 335 të dënuar kanë marrë vaksinën në burgun e Fierit

Prej 4 ditësh ka nisur vaksinimi i të burgosurve. Deri më sot 335 të dënuar janë vaksinuar në Institucionin e Ekzekutimit të Vendimeve Penale Fier. Të burgosurit kanë pasur një interes të madh për të bërë vaksinën anti-COVID, ku janë vaksinuar edhe të dënuar me sëmundje bashkëshoqëruese.

Për vaksinimin e të dënuarve janë përdorur vaksinat Pfizer dhe Sputnik V.

Vaksinimi është kryer në një bashkëpunim midis drejtorisë IEPV dhe Njësisë Vendore të Shëndetit Publik Fier.

Ora 21:03
Sot 11.445 vaksinime të kryera, në total mbi 900 mijë të tilla

11.445 qytetarë kanë marrë ditën e sotme vaksinën anti-COVID. Ndërsa që nga fillimi i vaksinimit masiv ka shkuar në 912.874 numri i qytetarvë të vaksinuar kundër koronavirusit. Shifrat i ka bëre me dije ministrja e Shëndetësisë, Ogerta Manastirliu. 

J.SH./SI.E./Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    Raporti i OSBE-ODIHR për zgjedhjet e 25 prillit: si te duket?

Komento


×

Lajmi i fundit

John

Rama mbërrin në Shkup, i shoqëruar nga Vuçiç dhe Zaev! Kryeministri i Maqedonisë së Veriut: Ballkani është shtëpia jonë e përbashkët europiane