Manastirliu në Kuvend: Shëndetësia përballoi me sukses situatën pas tërmetit

Manastirliu në Kuvend: Shëndetësia përballoi me sukses situatën pas tërmetit

1563472948_manastirliu.jpg
Mbi 1500 thirrje për ndihmë në 24 orët e para pas tërmetit janë pritur nga Qendra Kombëtare e Urgjencës Mjekësore. Ministrja e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale, Ogerta Manastarliu duke vlerësuar punën e Urgjencës Mjekësore tha se u kryen rreth 220 misione në Tiranë dhe Durrës, pas tërmetit që goditi vendin.

“Doja të veçoja punën e bërë nga Urgjenca Kombëtare Mjekësore, në situatën pas tërmetit. Mbi 1500 thirrje për ndihmë u përballuan në 24 orët e para pas tërmetit nga Qendra Kombëtare e Urgjencës Mjekësore. Janë kryer rreth 220 misione shpëtimi me autoambulancë vetëm në zonën Tiranë - Durrës. Shërbimi i Urgjencës Kombëtare ka qenë në gatishmëri me 25 autoambulanca me te gjitha mjetet e nevojshme në zonat e prekura nga tërmeti. Efikasiteti i tyre ka qenë shembullor si në kohë ashtu edhe në dhënien e ndihmës”, u shpreh Manastirliu.

Duke theksuar se 105 qytetarë kanë marrë shërbim mjekësor pas tërmetit, Manastirliu vlerësoi edhe punën e strukturave të Shërbimit Social Shtetëror në mbështetjen me veshmbathje, ushqime, këshillim psiko-social, duke bërë në të njëjtën kohë dhe identifikimin e familjeve më të prekura.

“Strukturat tona të shërbimit social kanë qenë në terren, për të ndihmuar dhe mbështetur familjet e prekura nga tërmeti. Në bashkëpunim me strukturat vendore është bërë e mundur evakuimi i familjeve në rrezik dhe ndërkohë vijon shpërndarja e ndihmave për familjet në nevojë. Do të kryhet identifikimi i çdo familje në nevojë, në mënyrë që cdokush të marrë shërbimin e duhur jo vetëm shëndetësor, por edhe atë social”, tha ministrja Manastirliu në Kuvend.


Lajmi kryesor:

Kuvendi flet për hallet e popullit! Hajdari-Gjoni: Rama-Basha flirt, por ne do fundosim pazarin e 2008 (VIDEO)


  • Sondazhi i ditës:

    Lista e PS për 14 Majin me 44 rikandidime e 17 emra të rinj, si e vlerësoni?×

Lajmi i fundit

Rama 2 orë takim me Kurtin në ‘Vilën 30’, në fokus të bisedimeve marrëveshja me Serbinë

Rama 2 orë takim me Kurtin në ‘Vilën 30’, në fokus të bisedimeve marrëveshja me Serbinë