Manja te ‘ligjet’: SPAK të fokusohet te krimi i organizuar! Ndryshime në Kodin Penal për krimet në familje

Qeveria kërkon që SPAK të fokusohet në hetimet kundër krimit të organizuar.  Ministri i Drejtësisë Ulsi Manja, e përcolli këtë mesazh gjatë raportimit në Komisionin e Ligjeve.

‘Vihet re një rritje e numrit të çështjeve sa i përket krimit të organizuar, ne inkurajojmë që fokusi duhet të drejtohet tek krimi organizuar dhe asetet që ka krimi organizuar, edhe pse ka një përparim për sekuestrimin e tyre. Ne rekomandojmë që të shihet me tjetër sy lufta ndaj krimit të organizuar. Kjo ka një impakt të rëndësishëm dhe në rritjen e besimit të opinionit publik në këtë drejtim.’- tha Manja.

Manja paralajmëroi realizimin e një amnistie të plotë e cila nuk u miratua për shkak të zgjedhjeve lokale.

‘Ne dëshirën e kemi ta sjellim në tryezën tuaj, për kohën, tani sigurisht që amnistitë kanë rregullat dhe periudhën e vetë. E shtymë, një nga arsyet që spati për vitin 2023, ishte procesi 14 majit, sep po ta bënim, do thonin ja bën amnisti para 14 majit.’- tha Manja.

Ministri i Drejtësisë evidentoi uljen e krimit tek të miturit dhe rritjen e dhunës në familje apo krimeve seksuale, për të cilat tha se janë kërkuar ndryshime në kodin penal.

‘Në nenin 403-406 të procedurës penale, që personat që akuzohen për dhunë në familje, krime kundër të miturve, të mos kenë të drejtë të përfitojnë nga gjykimi i shkartuar. Do vij në komision e kuvend.’- tha Manja.

Opozita ngriti shqetësimin për krimet elektorale, por Manja tha se humbja është e hidhur.

Ministri i drejtësisë tha se në fund të vitit 2024 pritet të fillojë adresimi i çështjes së vakancave të krijuara nga vettingu në sistemin e drejtësisë.

M.Q./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

 • Iris: 03/06/2023 04:01

  Krimin e organizuar mund t'a ndjeke dhe nje prokurori e rendomte ne se ka njerezit e duhur,kurse SPAKU duhet te fokusohet te politikanet,rrezikshmeria dhe pasurite e tyre ua kalojne shume me teper krimineleve ordinere dhe gangove.Keta te fundit edhe denohen,por politikanet as nuk hetohen,jo me te denohen,si p.sh.ceshtja Berisha-HEC-et u mbyll pa u hapur mire.Shullazi do te beje 17 vjet,Dajti do te beje 24 vjet a sa u jane caktuar,kurse Berishen e Meten,as nuk merren ne pyetje,jo me te kalojne 1 jave minimumi ne qeli!

  Përgjigju
 • Edi: 02/06/2023 22:40

  Bej nej amnisti o Ulso se ngele vetem tu rrejt ca dreqin je ti

  Përgjigju
 • Eri: 02/06/2023 15:53

  Cpune ke ti te orientosh Spak...te fokusohet ke politikanet..ata perktahin krimin e organizuar se hane bashke..po u pastrua politika atehere pastrohet vete cdo gje...

  Përgjigju
 • Sondazhi i ditës:

  Vrasja e policit, a rrezikon të përshkallëzohet konflikti Kosovë-Serbi?×

Lajmi i fundit

Tiranë, Veliaj nis rehabilitimin e ‘lagjes së korçarëve', merr dakordësinë e banorëve të ngushtojnë oborret për të hapur rrugën

Tiranë, Veliaj nis rehabilitimin e ‘lagjes së korçarëve', merr dakordësinë e banorëve të ngushtojnë oborret për të hapur rrugën