Maqedoni e Veriut, në 24 orët e fundit regjistrohen 5 viktima dhe 175 raste të reja Covid

Maqedoni e Veriut, në 24 orët e fundit regjistrohen 5 viktima dhe 175 raste të reja Covid

Maqedonia e Veriut ka regjistruar në 24 orët e fundit edhe pesë viktima të reja me koronavirusin e ri, ka bërë të ditur Ministri i Shëndetësisë, Venko Filipçe.

Viktimat janë: tre nga Shkupi, të moshës 59, 60 dhe 64-vjeçare dhe dy tjerë të moshës 72-vjeçare nga Gostivari dhe Prilepi.

Numri i përgjithshëm i viktimave, si pasojë e sëmundjes Covid-19, që shkakton koronavirusi, ka arritur në 169 dhe shumica prej tyre, apo 46 janë nga Shkupi.

Gjendja shëndetësore e të prekurve është thënë të jetë stabile.

Aktualisht, rreth 80 persona janë të shtrirë në spital ndërsa të tjerë janë me pasqyrë të qëndrueshme shëndetësore.

Gjatë ditës së enjte, edhe numri i të infektuarve ka dalë më i lartë sesa ditët e kaluara.

Nga testimi i 971 motrave, me koronavirus janë regjistruar 175 persona, prej tyre 131 në Shkup, 24 në Kumanovë ndërsa në tetë qytete tjera numri i të infektuarve është më i ulët se dhjetë.

Sipas të dhënave të fundit, numri i personave të infektuar është më i lartë sesa i të shëruarve.

Që nga paraqitja e virusit, në Maqedoninë e Veriut janë testuar 40,004 persona dhe prej tyre 3,538 kanë rezultuar pozitivë me Covid-19.

Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Beteja në PD për anëtarët e KZAZ, cilën listë duhet të regjistrojë KQZ?×

Lajmi i fundit

Minxhzoi: Gardistët ishin dele, s’keni parë Agronin juve…

Minxhzoi: Gardistët ishin dele, s’keni parë Agronin juve…