Maqedonia e Veriut, sërish mbi 100 raste të reja me COVID-19, humbin jetën 7 persona

Maqedonia e Veriut, sërish mbi 100 raste të reja me COVID-19, humbin jetën 7 persona

Maqedonia e Veriut në 24 orët e fundit ka regjistruar 125 raste të reja me koronavirusin e ri (COVID-19), me çka numri i përgjithshëm i të prekurve me këtë virus është rritur në 3.364, transmeton Anadolu Agency.

Ministria e Shëndetësisë njoftoi se në 24 orët e fundit janë shëruar gjashtë pacientë ndërsa shtatë kanë ndërruar jetë.

Numri i përgjithshëm i të shëruarve është rritur në 1.664, i të vdekurve në 164, ndërsa numri i rasteve aktive me COVID-19 në vend arrin në 1.536.

Gjatë ditës së fundit në Maqedoninë e Veriut janë kryer 1.019 teste për COVID-19, ndërsa që nga shpërthimi i pandemisë janë kryer 39.033 teste.

Viktimat që kanë ndërruar jetë në klinikën e sëmundjeve infektive dhe spitalin e qytetin janë, tre nga Shkupi të moshës 54, 73 dhe 79-vjeçare, dy nga Struga të moshës 73 dhe 66-vjeçare kurse nga një viktimë është regjistruar në Tetovë dhe një tjetër në Shtip.

Marrë paraysh të dhënat e fundit, numri i përgjithshëm i viktimave ka arritur në 164.

Që fillimi i pandemisë me koronavirus, në këtë shtet janë testuar 39,033 mostra dhe nga to 3,364 kanë rezultuar pozitive.

Në mesin e tyre 1,664 persona janë shëruar ndërsa ende aktivë janë 1,536 të tjerë.

Ministri i Shëndetësisë, Venko Filipçe në një konferencë për media javën e kaluar u shpreh se vendi po përballet me valën e dytë të pandemisë.

Zyrtarët e vendit më parë njoftuan se kulmi i rasteve me COVID-19 do të arrinte shifrën midis 2.000 dhe 2.500.

Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

  • Iris: 11/06/2020 02:55

    Z.Rama duhet te dergoje personel mjekesor per te ndihmuar Maqedonine,sic beri per Italine,ne te fundit kemi nje arsye me shume pasi aty kemi dhe bashkpatriotet tane.

    Përgjigju
  • Sondazhi i ditës:

    Beteja në PD për anëtarët e KZAZ, cilën listë duhet të regjistrojë KQZ?×

Lajmi i fundit

SHBA/ Pesë policë rrahin për vdekje 25-vjeçarin afrikano-amerikan, publikohet VIDEO

SHBA/ Pesë policë rrahin për vdekje 25-vjeçarin afrikano-amerikan, publikohet VIDEO