Maqedonia e Veriut shton masat në kufi për shqiptarët! Nga 1 shtatori certifikatë vaksinimi, test PCR ose antigen! Për tranzit plotësohet deklarata në kufi

Maqedonia e Veriut shton masat në kufi për shqiptarët! Nga 1 shtatori certifikatë vaksinimi, test PCR ose antigen! Për tranzit plotësohet deklarata në kufi

Dogana e Qafë Thanës

KORÇË- Duke filluar nga data 1 shtator, kushtoi që do të hyjë në Maqedoninë e Veriut nëpërmjet doganës së Qafë Thanës, e ka të detyrueshëm që të ketë bërë vaksinën ose të ketë me vete një tampon negativ me COVID.

Vendimi është marrë gjatë ditës së sotme dhe vjen si rezultat i rritjes së rasteve të reja që ka prekur vendin tonë, por edhe shtetet e tjera të rajonin. Ka qenë Drejtoria Vendore e Kufirit dhe Migracionit Korçë që ka bërë të ditur njoftimin, e ndërsa theksohet se personat të cilët nuk e disponojnë certifikatën, duhet të kenë kryer testin e COVID, jo më vonë se 72 orë nga udhëtimi ose testin e shpejtë antigen jo më vonë se 48 orë.

Ndërsa për personat që të cilët do të udhëtojnë tranzit për në Maqedoni, do duhet të plotësojnë një deklaratë në Pikat e Kalimit Kufitar me Maqedoninë e Veriut që tregojnë se qëndrimi tyre është i përkohshëm.

B.K./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

  • Maqo: 28/08/2021 18:21

    Na e ka bere mire, ne s'kemi as gjysmen e rasteve te tyre dhe prape s'i ndalojme ne po na ndalojne ata. Atje po vdesin nga 30-40 veta ne dite, ketu 2-3, po ne s'u kerkojme asnje dokument as atyre as kurrkujt. Keshtu eshte kur shteti s'do t'ia dije per qytetaret e vet.

    Përgjigju
  • Sondazhi i ditës:

    Shqipëria luan ndaj Italisë sfidën e parë në Euro 2024, kush fiton?×

Lajmi i fundit

Hill: Njohja e Kosovës nuk është kusht për anëtarësimin e Serbisë në BE

Hill: Njohja e Kosovës nuk është kusht për anëtarësimin e Serbisë në BE