Marrëveshja e Detit të Zi, Erdogan: Do të bisedoj me Putin dhe Zelenskyn

Marrëveshja e Detit të Zi, Erdogan: Do të bisedoj me Putin dhe Zelenskyn

1670010968_erdo.PNG

Ditën e sotme, Presidenti turk Rexhep Tajip Erdogan tha se ditën e dielë do të telefonojë Presidentin rus, Vladimir Putin, dhe Presidentin ukrainas, Volodymyr Zelensky, për të diskutuar forcimin e marrëveshjes së drithërave në Detin e Zi të mbështetur nga OKB.

Erdogan mbajti një fjalim në një konferencë në Stamboll, ku edhe Zelensky mori pjesë përmes një video lidhje, raportojnë mediat e huaja.

Turqia vazhdon përpjekjet e saj për të zgjidhur luftën e vazhdueshme Rusi-Ukrainë, tha të premten presidenti Recep Tayyip Erdoğan, duke shtuar se kjo është arsyeja e tij në lidhje me bisedimet e tij me homologët e të dy shteteve që janë në konflikt.

"Për të zgjidhur këtë krizë, do të kem bisedime me presidentin rus Vladimir Putin të dielën. Po kështu, do të ketë edhe një me bisedë presidentin ukrainas Volodymyr Zelensky", tha Erdogan në Forumin Botëror të TRT në Stamboll.

Erdogan tha se Turqia dëshiron të forcojë më tej marrëveshjen e korridorit të drithit që Turqia ndihmoi në krijimin e kësaj vere, "dhe sipas fjalëve të Putinit, të dërgojë ushqim përmes këtij korridori të grurit në vendet e pazhvilluara”.

Më 22 korrik, Turqia, OKB, Rusia dhe Ukraina nënshkruan një marrëveshje historike në Stamboll për të rifilluar eksportet e grurit nga tre porte ukrainase të Detit të Zi, të cilat ishin ndërprerë në shkurt për shkak të luftës së Rusisë kundër Ukrainës.

Ditë përpara skadimit të saj të planifikuar, marrëveshja historike e grurit u zgjat edhe për 120 ditë të tjera, duke filluar nga 19 nëntori. Që në fillim të krizës, Erdogan tha se Turqia ka kryer diplomaci intensive me parimin se nuk do të ketë fitues në luftë, duke shtuar se Turqia ka qenë pioniere e diplomacisë së paqes që do të jetë shembull për botën.

“Teksa mbrojmë fuqishëm integritetin territorial të Ukrainës , ne kundërshtuam nxitjen e tensionit në rajon me politika irracionale ndaj Rusisë”, tha Erdogan.

Duke iu kthyer luftës kundër terrorizmit, Erdogan kritikoi ato vende duke përfshirë disa anëtarë të NATO -s të cilët mbështesin dhe dërgojnë armë për grupet terroriste në veri të Sirisë që kërcënojnë Turqinë si dhe stabilitetin rajonal.

"Megjithë sakrificat e saj, Turqia nuk do të harrojë kurrë se si u braktis në luftën e saj kundër grupeve terroriste që përbëjnë një kërcënim serioz", shtoi ai.

Forumi Botëror i TRT 2022 , një aktivitet vjetor dyditor, filloi të premten në Stamboll, i mbajtur nga transmetuesi kombëtar turk TRT.

Mbledhja, e mbajtur këtë vit nën temën "Harta e së ardhmes: Pasiguritë, realitetet dhe mundësitë " mbledh së bashku akademikë, gazetarë, intelektualë, politikanë dhe anëtarë të shoqërisë civile nga e gjithë bota.


Lajmi kryesor:

Lufta/ Putin: Marrëveshja e pashmangshme për Ukrainën! Moska: Takim diplomatik SHBA-Rusi në Stamboll


S.S/Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    Mendoni se Berisha do të pyetet për çështjen Gërdeci?×

Lajmi i fundit

Teoria e budallallëkut/ Përse duhet të kemi më shumë frikë budallenjtë, se sa horrat

Teoria e budallallëkut/ Përse duhet të kemi më shumë frikë budallenjtë, se sa horrat