Marrëveshja në Maqedoninë e Veriut/ Cakaj: Tre postet kyçe, hap një horizont për forcimin e shqiptarëve

Ministri i Jashtëm, Gent Cakaj e ka cilësuar si një shumë të rëndësishëm për forcimin e marrëdhënieve Maqedoni e Veriut- Shqipëri, marrëveshjene arritur ditën e sotme. Me anë të një reagimi për mediat, Cakaj thotë se kjo marrëveshje është historike, pasi do të mundësojë një kryeministër shqiptar edhe pse vetëm 100 ditë si fillim.

Postimi i plotë i Gent Cakaj
Sapo kam zhvilluar një bisedë telefonike me Artan Grubi, Sekretarin e Përgjithshëm të BDI-së në Maqedoninë e Veriut, pas përfundimit të negociatave me partnerin e tyre të koalicionit, LSDM-në e Zoran Zaev. Kam shprehur urimet më të sinqerta për marrëveshjen historike që do të mundësojë për herë të parë një Kryeministër shqiptar në Maqedoninë e Veriut, qoftë edhe vetëm 100 ditë si fillim. Po ashtu, krahas faktit se Kryetari i Kuvendit do të vazhdojë të jetë një shqiptar, mbetet arritje historike që diplomacia e Maqedonisë së Veriut do të udhëhiqet nga një shqiptar.

Me një fjalë, marrëveshja e sotme hap një horizont të pashembullt për forcimin e shqiptarëve e zhvillimin e demokracisë në Maqedoninë e Veriut.

Urime të gjithë shqiptarëve e falënderim të veçantë z. Ali Ahmeti e z. Artan Grubi për punën e vyer që kanë bërë në drejtim të forcimit të faktorit shqiptar, demokracisë e zhvillimit të brendshëm dhe proceseve euroatlantike në Maqedoninë e Veriut. Me Maqedoninë e Veriut do të vazhdojmë bashkëpunimin e shkëlqyer dypalësh dhe punën e përbashkët në kuadër të NATO-s dhe drejt anëtarësimit në Bashkimin Evropian


Lajmi kryesor:

Marrëveshja historike në Maqedoninë e Veriut, Rama: Urime, veçanërisht Ali Ahmetit për urtësinë e lidershipit


B.K./Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    Rishfaqen nostalgjikët e diktatorit, a duhet bërë dekomunistizimi i shoqërisë shqiptare?×

Lajmi i fundit

John

Transmetimi i energjisë, OST parashikon 134 milionë euro investime në planin 3 vjeçar