Marrëveshje historike Izrael- Emirate të Bashkuara, pezullon planet për aneksimin e Bregut Perëndimor! Trump: Ndryshim i jashtëzakonshëm

Arrihet marrëveshje historike mes Izraelit dhe Emiratet e Bashkuara Arabe. Lajmi është dhënë nga Presidenti amerikan Donald Trump i cili ka shpërndarë marrëveshjen e arritur mes tij, kryeministri izraelit Benjamin Netanyahu dhe Princi i Kurorës së Abu Dhabi Mohammed bin Zayed, duke e theksuar se kjo ishte një marrëveshje historike e cila do të rrisë paqen në rajonin e Lindjes së Mesme. 

Si rezultat, Izraeli do të pezullojë planet e tij  për aneksimin e pjesëve të mëdha të Bregut Perëndimor. Kjo marrëveshje dëshmon edhe fillimin e marrëdhënieve diplomatike  të Izraelit me vendet arabe të Gjirit. Në përgjigje të njoftimit të Presidentit Trump, ka reaguar edhe kryeministri izraelit Benjamin Netanyahu  i cili e ka quajtur këtë ditë si një ditë historike. 

Ndërkohë që Ambasadori i Emirateve të  Bashkuara Arabe në SHBA, Yousef Al Otaiba tha se  kjo ishte "një fitore për diplomacinë dhe për rajonin". Kjo marrëveshje është e –treta marrëveshje paqe e izraelit me një vend arab, që nga shpallja e pavarësisë së Izraelit në 1948., e para u nënshkrua me Egjiptin në 1979dhe  me Jordanin në 1994.

I.K./Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    Anëtarësia përzgjedh kandidatët për deputet, a mendoni se procesi i nisur në PD do jetë efikas?

Komento


×

Lajmi i fundit

John

Berisha në Parlament? Alibeaj: Ka kontribute historike, Topalli nuk donte vetë të hynte