Marrëveshje mes Italisë dhe Francës, 700 raketa Aster-30 do blihen për sistemin e mbrojtjes Samp-T në mbështetje të Ukrainës

Marrëveshje mes Italisë dhe Francës,  700 raketa Aster-30 do blihen për sistemin e mbrojtjes Samp-T në mbështetje të Ukrainës


Italia dhe Franca kanë rënë dakord për blerjen e përbashkët të 700 raketave Aster-30 për sistemin e mbrojtjes ajrore Samp-T, të destinuara për Ukrainën: është një porosi prej dy miliardë eurosh. Kështu raporton gazeta franceze l'Opinion .

Gazeta shkruan se marrëveshja për porosinë është arritur gjatë vizitës së djeshme në Romë mes ministrit të Mbrojtjes, Guido Crosetto, dhe homologut të tij nga përtej Alpeve, Sébastien Lecornu.  Raketat Aster 30 kanë një rreze veprimi prej 120 km.


Lajmi kryesor:

Lufta në Ukrainë/ Crosetto: A jam budalla për Medvedevin? Unë mbroj kombin e sulmuar! Kievi mohon blerjen e raketave Aster-30


F.D/Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    Lidhjet ruse të Monika Kryemadhit, a duhet që drejtësia të nisë hetimet?×

Lajmi i fundit

Moto GP/ Ducati dominon në Argjentinë, Marquez në 'pole-position' edhe pas flakëve

Moto GP/ Ducati dominon në Argjentinë, Marquez në 'pole-position' edhe pas flakëve