Marrëveshja 25- vjeçare Kinë-Iran nis fazën e zbatimit, kritika mbi palët perëndimore

Marrëveshja 25- vjeçare Kinë-Iran nis fazën e zbatimit, kritika mbi palët perëndimore

Një marrëveshje bashkëpunimi gjithëpërfshirës 25-vjeçare e nënshkruar mes Iranit dhe Kinës vitin e kaluar tani ka hyrë në fazën e zbatimit, sipas ministrit të Jashtëm të Iranit. Hossein Amirabdollahian, në vizitën e tij të parë në Kinë si ministër i Jashtëm, njoftoi lajmin të premten vonë pas një takimi me homologun e tij kinez Wang Yi.

 “Gjatë përgatitjes për vizitën në Kinë, ne kishim bërë përgatitje që të mund të shënonim ditën e sotme si fillimin e zbatimit të marrëveshjes gjithëpërfshirëse mes dy vendeve”, tha Amirabdollahian, por ai nuk njoftoi ndonjë projekt apo marrëveshje specifike për të shënuar rast.

Nënshkruar në Teheran në mars 2021 kur ish-presidenti Hassan Rouhani ishte në detyrë, "marrëveshja strategjike" përfshin bashkëpunim ekonomik, ushtarak dhe të sigurisë, edhe pse të dy vendet janë nën nivele të ndryshme të sanksioneve të Shteteve të Bashkuara.

Ndër të tjera, Kina ka blerë naftë iraniane - me një zbritje - në kundërshtim me sanksionet gjatë tre viteve të fundit. Asnjë vend nuk jep detaje të sakta. Gjatë vizitës së tij, Amirabdollahian dërgoi gjithashtu një letër nga presidenti Ebrahim Raisi për Presidentin Xi Jinping, e cila tha se përmban një "mesazh të rëndësishëm" për administratën e Raisi. Ai nuk dha detaje mbi përmbajtjen, por administrata Raisi ka theksuar vazhdimisht një politikë të jashtme “me qendër në Azi” që përfshin Kinën si një faktor të rëndësishëm. Vizita e Amirabdollahian erdhi mes një morie takimesh në Wuxi, Jiangsu. Ministri i Jashtëm zbarkoi atje menjëherë pasi Yi i Kinës zhvilloi bisedime me sekretarin e përgjithshëm të Këshillit të Bashkëpunimit të Gjirit (GCC) dhe ministrat e jashtëm të katër vendeve anëtare të tij – Arabisë Saudite, Kuvajtit, Omanit dhe Bahreinit – përveç ministrit të jashtëm turk. ministër.

Bisedimet bërthamore të Vjenës

Vazhdimi i bisedimeve në Vjenë me qëllim rivendosjen e marrëveshjes bërthamore të Iranit të vitit 2015 me fuqitë botërore ishin gjithashtu në rendin e ditës gjatë vizitës së ministrit të jashtëm iranian.  Pas takimit, Amirabollahian u tha gazetarëve se Irani është gati të arrijë një marrëveshje në kryeqytetin austriak në kohën më të shkurtër, një arritje që do të bëhet e mundur me mbështetjen e Kinës dhe Rusisë. Një lexim i takimit i publikuar nga ministria e jashtme e Iranit citoi Wang Yi të thoshte se Kina mbështet pozicionin "logjik" të Iranit në bisedimet e Vjenës .

“Ne shpresojmë që palët perëndimore gjithashtu të vazhdojnë negociatat në Vjenë me një pikëpamje realiste që synon arritjen e një marrëveshjeje që do të shohë gjithashtu të siguruara interesat e popullit iranian”, tha ai.

Ministri i Jashtëm kritikoi palët perëndimore – SHBA, Francën, Gjermaninë dhe Mbretërinë e Bashkuar – për atë që ai e quajti mungesën e tyre të “iniciativës” në bisedime.

“Ata thonë se jemi të shqetësuar dhe jemi me nxitim, por mungesa e iniciativës praktike të tyre tregon se ka një kontrast midis retorikës dhe veprimit të tyre,” tha ai.

Raundi i tetë dhe me sa duket i fundit, i bisedimeve intensive ka vazhduar në Vjenë që nga muaji i kaluar, ndërsa palët perëndimore paralajmërojnë se kanë mbetur vetëm javë për të arritur një marrëveshje për shkak të përparimeve bërthamore të Iranit. Krerët e delegacioneve negociuese ranë dakord të premten të kthehen në kryeqytetet e tyre për dy ditë për konsultime, por bisedimet nuk janë në pauzë pasi grupet e punës së ekspertëve vazhdojnë të mbajnë seancat. SHBA vendosi sanksionet e saj të ashpra ndaj Iranit që nga viti 2018 kur ai braktisi në mënyrë të njëanshme marrëveshjen bërthamore. Irani që atëherë ka rritur ndjeshëm programin e tij bërthamor, por thotë se ai është rreptësisht paqësor.

G.MO/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Shqipëria në krah të Kosovës, nuk mbështet qëndrimin e BE-së: Si e gjykoni?×

Lajmi i fundit

Tensione në veri të Kosovës, flasin banorët e Banjskës: Jemi të tmerruar, të na tregojë dikush se çfarë ka ndodhur

Tensione në veri të Kosovës, flasin banorët e Banjskës: Jemi të tmerruar, të na tregojë dikush se çfarë ka ndodhur