Marsi muaji më i nxehtë i regjistruar ndonjëherë, kaloi dhe rekordin e vitit 2016

Marsi muaji më i nxehtë i regjistruar ndonjëherë, kaloi dhe rekordin e vitit 2016

Marsi i këtij viti është marsi më i ngrohtë i regjistruar ndonjëherë. Këtë e ka bërë të ditur shërbimi meteorologjik i BE-së, Copernicus. Temperatura mesatare globale gjatë muajit të kaluar shkoi në 14,4°C, 0,73°C  në e lartë se me mesatarja e periudhës tridhjetëvjeçare 1991 - 2020 dhe  0,10°C krahasuar me rekordin e mëparshëm të marsit, atë të vitit 2016.

Muaji gjithashtu ishte 1,68°C më i ngrohtë krahasuar me mesataren e marsit të periudhës pesëdhjetëvjeçare 1850 - 1900, periudha referuese e epokës para-industriale.

Sipas Copernicus, marsi 2024 është muaj i dhjetë radhazi që renditet si më i nxehti i regjistruar ndonjëherë.

Temperatura mesatare e 12 muajve të fundit, nga prilli 2023 deri në mars 2024, është më e larta e regjistruar ndonjëherë, 0,70°C mbi mesataren 1991 - 2020 dhe 1,68°C mbi mesataren para-industriale.

Gjatë 12 muajve të fundit temperaturat mesatare globale kanë tejkaluar kufirin e 1,5°C mbi nivelet para-industriale (mesatarja 1850-1900) e vendosur nga Marrëveshja e Parisit e vitit 2015 dhe nga Cop26 e Glasgoë-it e vitit 2021, shkruan la Repubblica.

Xh.K/S.G/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    A duhet miratuar rezoluta anti-korrupsion e propozuar nga PS?×

Lajmi i fundit

SHBA: 'Ndarja' nënkupton fund për Republikën Sërpska

SHBA: 'Ndarja' nënkupton fund për Republikën Sërpska