Masa ndaj Tahirit, Ambasada e SHBA: Shenjë se kjo çështje e rëndësishme korrupsioni do trajtohet me transparencë

Masa ndaj Tahirit, Ambasada e SHBA: Shenjë se kjo çështje e rëndësishme korrupsioni do trajtohet me transparencë

Masa e Gjykatës së Krimeve të Rënda për Saimir Tahirin që vendosi "arrest shtëpie" për të, ka sjellë edhe reagimin e ambasadës së SHBA.

Përmes një njoftimit të shpërndarë për mediat, ambasada amerikane në Tiranë thekson se ky vendim është një shenjë që tregon se kjo çështje e rëndësishme korrupsioni do trajtohet në mënyrë të drejtë dhe me transparencë nga Gjykata.

Vendimi i gjykatës për të vendosur Saimir Tahirin në arrest shtëpie është një shenjë se kjo çështje e rëndësishme korrupsioni do të vendoset në mënyrë të drejtë dhe transparente në gjykata.

Ambasada e SHBA në Tiranë

Gjithashtu, ambasada amerikane cilëson si suksese të Shqipërisë në luftën kundër krimit, arrestimin e anëtarëve të bandës së Met Kananit dhe Arbër Çekajn i vënë nën akuzë për 613 kg kokainë të ardhur nga Klumbia në Maminas.

Përgëzojmë punën e vështirë dhe me kurajë të Policisë së Shtetit, Prokurorëve të Krimeve të Rënda dhe Gjyqtarëve të Krimeve të Rënda. Ambasada e Shteteve të Bashkuara mirëpret përparimin e bërë nga Shqipëria në luftën e saj kundër krimit të organizuar dhe korrupsionit.

Ambasada e SHBA në Tiranë

Njoftimi i ambasadës së SHBA:

Ambasada e Shteteve të Bashkuara mirëpret përparimin e bërë nga Shqipëria në luftën e saj kundër krimit të organizuar dhe korrupsionit. Vendimi i gjykatës për të vendosur Saimir Tahirin në arrest shtëpie është një shenjë se kjo çështje e rëndësishme korrupsioni do të vendoset në mënyrë të drejtë dhe transparente në gjykata.

Arrestimi i Met Kananit në Turqi dhe 14 anëtarëve të bandës së tij kriminale në Shqipëri është shenjë e seriozitetit të policisë dhe prokurorëve për të vënë në shënjestër krimin e organizuar.

Së fundi, arrestimi i trafikantit të dyshuar të kokainës Arbër Çekaj në Gjermani dhe kërkesa për ekstradimin e tij në Shqipëri është shenjë se pandëshkueshmëria ka marrë fund për bosët e krimit në këtë vend.

Përgëzojmë punën e vështirë dhe me kurajë të Policisë së Shtetit, Prokurorëve të Krimeve të Rënda dhe Gjyqtarëve të Krimeve të Rënda.


Lajmi kryesor:

Dosja Habilaj, Gjykata e Krimeve të Rënda vendos 'arrest shtëpie' për Saimir Tahirin


  • Sondazhi i ditës:

    Ndryshe nga biznesi i vogël profesionet e lira do të tatohen, si ju duket?×

Lajmi i fundit

Tiranë, mashtrim për investim në bursa përmes Call Center, 2 në pranga dhe 2 në kërkim

Tiranë, mashtrim për investim në bursa përmes Call Center, 2 në pranga dhe 2 në kërkim