Masat anti-COVID, Fakulteti i Shkencave Sociale vendos që sezoni i provimeve të zhvillohet online

Fakulteti i Shkencave i Sociale

Fakulteti Shkencave Sociale ka vendosur që sezoni i provimeve të zhvillohen online. Në një njoftim të shpërndarë për mediat, Fakulteti i Shkencave Sociale bën me dije se bazuar në kërkesat e ardhur nga grupe të studentëve të programeve bachelor dhe master është vendosur të zhvillohen online me të njëjtën procedurë që u realizuan edhe provimet e semestrit të parë të vitit shkollore 2020-2021.

Më tej sqarohet se për disa lëndë, të cilat kërkojnë kushte specifike në procesin e realizimit dhe vlerësimit të provimit, të realizohen nga pedagogët në marrëveshje me studentët në auditor, duke zbatuar me rigorozitet protokollin anti Covid dhe ruajtjen e distancimit social, ashtu si u realizuan këto provime me specifika të vecanta dhe në semestër të pare.

‘FSHS, bazuar në kërkesat e ardhura nga grupet e ndryshme të studentëve të programeve bachelor dhe master, vendosi që provimet të zhvillohen online me të njëjtën procedurë që u realizuan edhe provimet e semestrit të parë të vitit shkollore 2020-2021.

Për disa lëndë, të cilat kërkojnë kushte specifike në procesin e realizimit dhe vlerësimit të provimit, të realizohen nga pedagogët në marrëveshje me studentët në auditor, duke zbatuar me rigorozitet protokollin anti Covid dhe ruajtjen e distancimit social, ashtu si u realzuan këto provime me specifika të vecanta dhe në semestër të pare.

Për studentët, që për arsye të ndryshme nuk kanë akses për të realizuar provimin online, do të caktohet një periudhë 1 javore në muajin shator, skemë e ngjashme me ate që u përdor për këtë kategori studentësh edhe në semestrin e parë.

Përgjatë dy javëve të fundit të përfundimit të cdo program do të realizohen dy seanca konsultimi në auditor, në kushtet e distancimit social, për secilën lëndë. Të gjithë studentët që nuk kanë pasur mundësi për ndjekje të rregullt të mësimit online, mund të vijnë për konsultime sipas grafikut të përcaktuar nga secili department.’- njofton FSHS.

Pak javë më parë Komiteti Teknik i Ekspertëve vendosi që të hapen auditoret në universitete vetëm për provime dhe konsultime.

M.Q./Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    Kushtetuesja i drejtohet Venecias për zgjedhjet vendore të 2019-ës, sipas jush a ishin ato legjitime?

Komento


×

Lajmi i fundit

John

Euro 2020/ Spektakël i garantuar në 1/8! Portugalia përballet me Belgjikën, Anglia pret Gjermaninë