Masat për koronavirus ndikojnë në bizneset e Vlorës, rritet kërkesa për bukë, por vijon puna me staf të reduktuar (VIDEO)

Masat e marra nga qeveria shqiptare në kuadër të parandalimit të përhapjes së koronavirus kanë dhënë ndikimin e tyre edhe në biznes. Ndër bizneset e prekura janë edhe ato të Vlorës, edhe pse situata do të duket më qartë muajin që vjen.

Subjektet tregtare janë ato të cilat janë prekur të parat, megjithëse po punohet me orar të kufizuar, staf të reduktuar dhe janë marrë të gjitha masat e nevojshme duke filluar që nga distanca mes punonjësve, vendosja e dizifektantëve, por edhe hyrja me rradhë e klienteve.

Administrator i prodhime brumi dhe pastiçeri Arjoli në Vlorë, Olsi Shero, konfirmon se nga tre pika të këtij biznesi që kanë qenë në shërbim, aktualisht funksonon vetem një. Sipas tij, kjo pikë përdoret vetëm për prodhim bukë dhe ka pasur reduktim stafi në pikat ku shërbehet. Ndërkaq, ambjentet e tjera janë të mbyllura.

Administratori i Prodhime brumi dhe pastiçeri “Arjoli” thekson se, pavarësisht se duhen respektuar masat e marra nga qeveria për shkak të emergjencës shëndetësore ku ndodhemi, është rritur kërkesa për bukë.

Shero pranon se masat e dy javëve të fundit kanë ndikuar së tepërmi në biznes dhe pse muaji i ardhshëm do të konfirmojë me shumë për problematikat. Prodhime brumi dhe pastiçeri Arjoli në Vlorë është një nga bizneset me të njohura në qytet, por masat e marra kanë ndikuar në punën e biznesit.


Lajmi kryesor:

COVID-19 ndikon në ekonomi. Bizneset me staf të reduktuar, fasoneria-qeverisë: Hiq 3 muaj taksën për sigurimet shoqërore (VIDEO)


/b.ha./Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    Ku do të pushoni këtë verë?×

Lajmi i fundit

John

Qëlluan me 20 plumba, zbardhen emrat e 3 autorëve! 2 prej tyre vëllezër