Mashurka të freskëta me salcë të bardhë nga zonja Albana

Mashurka të freskëta me salcë të bardhë

Përbërësit:

 • 1 kg mashurka
 • 3 ls gjalpë
 • 1 ls miell
 • 1 koncentrat
 • 2 të verdha veze
 • 1 ls majdanoz të grirë hollë
 • 1 kokërr limon
 • Kripë, piper

Përgatitja:

Pastrojmë mashurkat, i presim në dysh për së gjati, i ziejmë në ujë të vluar me kripë dhe i kullojmë. Në një tenxhere shkrijmë gjalpin, hedhim miellin të skuqet lehtë, majdanozin dhe e trazojmë sa të vyshket. Shtojmë 2 gota ujë të nxehtë ku kemi shkrirë koncentratin, i trazojmë sa të marrin valë, shtojmë edhe mashurkat të marrin së bashku një valë. Rrahim të verdhat e vezëve me lëngun e limonit, shtojmë pak lëng të mashurkave duke e trazuar. I heqim mashurkat nga zjarri, shtojmë pak nga pak vezën e rrahur duke tundur tenxheren që të mos pritet veza.

MC/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

 • Sondazhi i ditës:

  Gjykata e Apelit i jep vulën e PD-së Berishës, si e vlerësoni?×

Lajmi i fundit

Duka në ‘Repolitix: Në 2025 PAA në zgjedhje, por ju unë si deputet

Duka në ‘Repolitix: Në 2025 PAA në zgjedhje, por ju unë si deputet