‘Maskaradë paligjshmërie’, Gogu: Dëshmia e Ballës për TIMS s’mund të vazhdonte, të gatshëm të vijojmë punën, por me certifikatë sigurie

 

Nënkryetari socialist i komisionit hetimor parlamentar për TIMS, Toni Gogu tha se dëshmia e ministrit të Brendshëm, Taulant Balla në komision nuk mund të vazhdonte pasi jo të gjithë deputetët kishin certifikatë sigurie. Ai e quajti një maskaradë palogjshmërie deklaratën dhe sjelljen e kryetarit të komisionit Ervin Salianji në komision.

"Më vjen keq sepse sapo dëgjova një maskaradë paligjshmërie. E quaj maskaradë sepse vishet maska e paligjshmërisë dhe shoët, pra lozet me këto të dyja. Parlamenti po heton një nga çështjet e sigurisë kombëtare.  Një grup deputetësh duan të hetojnë por nuk janë pajisur me certifikatë. Sot votuam hetimin me dyer të mbyllura.  Ju e dini se kur kërkesat hidhen për votim janë proceduriale të thjeshta. Megjithatë ministri filloi dhe dëshmoi. Dëshmoi një pjesë të informacionit që nuk ishte sekret, kur e pyetën ministri tha se kam informacion për këtë por është sekret shtetëror dhe nuk mund të shkel ligjin. Pati deputetë nga radhët tona i cili tha kjo është përgjegjësi personale dhe nuk mund të shkelim ligjin. Ajo që duhet të kuptoni është se ne jemi të gatshëm të vazhdojmë punën e komisionit për të hetuar, kur ligji për sekretin hetimor na kërkon ne duhet të pajisemi me certifikatën e sigurisë. Kjo është shfaqje. Në shfaqje flitet. Është shfaqje popullore dhe argëtuese, big brother, aty flitet, në parlamentin e Shqipërisë është vend pune. Dëgjohen dëshmitarë në zbatim të ligjit", tha ai.


Lajmi kryesor:

Komisioni hetimor ‘TIMS’! Balla dhe Muça dëshmojnë me dyer të mbyllura! Rrumbullaku: Pati ndërhyrje të paautorizuar në sistemi


B.K/E.B/Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    Jeni dakord që në Shqipëri të ndalohet përdorimi i euros për pagesa?×

Lajmi i fundit

Kaosi me sistemet e IT në botë/ Ekspertja në 'Studio Live': Nuk kemi të bëjmë me sulm kibernetik! Kompania 'Crowd Strike' po bën një update

Kaosi me sistemet e IT në botë/ Ekspertja në 'Studio Live': Nuk kemi të bëjmë me sulm kibernetik! Kompania 'Crowd Strike' po bën një update