Matarella betohet për mandatin e dytë si president: Të ringremë Italinë pas emergjencës së pandemisë

Sergio Matarella ka bërë betimin si president i Italisë, pasi u votua me shumicë votash ditë më parë dhe iu besua një mandat I dytë si kreu I shtetit Italian. Me 55 duartrokitje të gjata dhe ovacione është shoqëruar fjala e tij ceremoniale në parlament pas betimit. Ai tha se zgjedhja në këtë detyrë për herë të dytë ishte një përgjegjësi e re dhe që nuk mund t’i shmangej, duke kujtuar edhe periudhën e 'trazuar' për të që i parapriu rizgjedhjes në krye të shtetit.

“Kthehem në këtë asamble, në vendin më të lartë të përfaqësimit demokratik  ku vullneti i popullit gjen shprehjen e tij maksimale. Ju falënderoj për besimin që më keni treguar duke më thirrur për herë të dytë për të përfaqësuar unitetin e Republikës. Ishin momente të trazuara për të gjithë, edhe për mua”, tha Matarella.

Në fjalën e tij Matarella u fokusua tek problematikat që lidhen me situatën aktuale të shkaktuara nga pandemia. Matarella tha se tashmë duhet të fillojmë të ringremë Italinë e pas emergjencës, për ta bërë më të fortë, pavarësisht vështirësive të momentit. 

“Fuqizimi i Italisë do të thotë gjithashtu t'i mundësohet të udhëheqë procesin për ringritjen e Evropës, në mënyrë që ajo të bëhet më efikase dhe e drejtë; duke e bërë pikën e kthesës që ndodhi në ditët më sfiduese të pandemisë. Kontributi i Italisë nuk mund të mungojë: duhen ide, propozime, qëndrueshmëri në angazhimet e marra”, tha matarella.

Një pasazh në fjalimin e  Mattarellës iu kushtua krizës ukrainase, ku ai nënvizoi që nuk mund të pranohet që midis sistemeve të ndryshme politike dhe ekonomike, të ngrihet sërish era e konfrontimit; në një kontinent që përjetoi tragjeditë e Luftës së Parë dhe të Dytë Botërore.

SI.E./AV/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Qeveria shtyn zbatimin e fashës 800 kWh për çmimin e energjisë, mendoni se është zgjidhja e duhur?×

Lajmi i fundit

Akademia e Shkencave risjell për herë të dytë në Shqipëri një nga konferencat më mëdha të shkencës

Akademia e Shkencave risjell për herë të dytë në Shqipëri një nga konferencat më mëdha të shkencës