Mbarojnë trajnimin, të hënën nisin zyrtarisht punën 28 hetuesit e BKH

Mbarojnë trajnimin, të hënën nisin zyrtarisht punën 28 hetuesit e BKH

28 hetuesit e BKH kanë përfunduar trajnimin, ndërsa do të fillojnë zyrtarisht detyrën të hënën, 9 gusht. Ceremonia e dorëzimit të detyrës u zhvillua në Durrës ditën e sotme, ku të pranishëm ishin kreu i SPAK, Arben Kraja dhe drejtuesja e Byrosë Kombëtare të Hetimit, Aida Hajnaj.

28 hetuesit e BKH-së zhvilluan në Romë trajnimin intensiv dhe të specializuar nga DIA italiane (Drejtoria e Antimafias) për luftën ndaj krimit dhe korrupsionit.

Rrugëtimi i hetuesve të BKH filloi me procesin e përzgjedhjes gjatë përfshin teste të logjikës së arsyetimit, testin fizik, hartimin e esesë, intervistën e strukturuar, si dhe një verifikim të gjerë të figurës.

BKH është një i institucion i ri i dalë nga reformën në drejtësi dhe është pjesë e SPAK për të luftuar krimin e organizuar dhe korrupsionin. Aktualisht BKH ka 28 hetues, nga 60 që duhet të jenë në total.

Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Mendoni se arrihet objektivi i qeverisë për pagë mesatare 900 euro?×

Lajmi i fundit

Sherr mes të miturve në shkollën ‘Jashar Hoxha’ në Paskuqan, 15-vjeçari godet me thikë bashkëmoshatarin

Sherr mes të miturve në shkollën ‘Jashar Hoxha’ në Paskuqan, 15-vjeçari godet me thikë bashkëmoshatarin