Doganierët grekë mbyllin grevën, hapen 4 pikat kufitare me Greqinë! Në Kapshticë mbi 3 km radha e kamionëve me mallra në pritje për të hyrë

Pas bllokimit 48 orësh, sot u hapën të gjitha pikat doganore që lidhin Shqipërinë me Greqinë. Bëhet fjalë për 4 pikat kufitare Kakavijë, Kapshticë, Tre Urat e Qafë-Botë.

Pikat doganore u hapën në orën 05:30. Në Kapshticë u vu re fluks i lartë i lëvizjes, kryesisht të kamionëve të transportit të mallrave, të cilët ishin parkuar dhe prisnin të hapej trau. Radha e kamionave shkoi në 3 kilometra.

Po kështu në e Piken Kufitare te Kakavijes me dhjetëra kamionë të mallrave kanë mbetur disa orë në pritje për tu zhdoganuar.

Kujtojmë se përgjatë 48 orëve u pezullua plotësisht qarkullimi i çdo lloj automjeti, autobusi, kamioni dhe qytetarëve me bagazhe. Nga kjo situatë u përjashtuan rastet emergjente dhe qytetarët të cilët kalojnë në këmbë. Shkak u bë greva e doganiereve greke për paga më të mira dhe kushte pune.

SI.E./S.G/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    A duhet miratuar rezoluta anti-korrupsion e propozuar nga PS?×

Lajmi i fundit

Veliaj pret Massimiliano Fedriga: Tirana, qytet Europian dhe partner strategjik në bashkëpunimin mes dy vendeve

Veliaj pret Massimiliano Fedriga: Tirana, qytet Europian dhe partner strategjik në bashkëpunimin mes dy vendeve