Mbërrijnë mbi 67 mijë doza të vaksinës Pfizer, Rama: Vijojmë çdo ditë pa u ndalur me vaksinimin masiv në të gjithë vendin

Vaksinat e mbërritura

Kryeministri Edi Rama bën me dije se kanë mbërritur në vendin tonë 67,860 doza të vaksinës Pfizer.

Kjo sasi e vaksinave Pfizer, Rama thekson se u sigurua nga financimi i qeverisë shqiptare përmes instrumentit Covax, nga kontrata direkte me kompaninë si dhe nga mbështetja e Bashkimit Europian. Në total në vendin tonë kanë mbërritur 1,679,410 vaksina anticovid.

“67,860 doza të vaksinës Pfizer sapo kanë mbërritur në Aeroportin “Nënë Tereza”, duke e çuar në 1,679,410 sasinë e vaksinave anticovid të mbërritura në vend. Kjo sasi e vaksinave Pfizer u sigurua nga financimi i qeverisë shqiptare përmes instrumentit Covax, nga kontrata direkte me kompaninë si dhe nga mbështetja e Bashkimit Europian. Vijojmë çdo ditë pa u ndalur me vaksinimin masiv në të gjithë vendin. Deri tani janë kryer 1,148,910 vaksinime”, shkruan Rama.

1,138,771 vaksinime janë kryer deri tani në vendin tonë, ndërkohë që vetëm në javën e hapur për personat +18 vjeç janë kryer vaksinuar 70 mijë qytetarë. Me konfirmimin e pranisë së variantit Delta në vendin tonë, Manastirliu i bëri apel qytetarëve që të vaksinohen si dhe të respektojnë masat anti-COVID, si të vetmet mënyra për të penguar përhapjen e këtij virusi.

Be.K./Shqiptarja.com
 • Sondazhi i ditës:

  A mendoni se do të zbatohet kodi etik nga ministrat e kabinetit Rama 3?

Komento

Komente

 • Anonim: 27/07/2021 06:24

  Keto vaksinat Pfizer, kujt ja beni per kuriozitet? Njeri tjetrit? Se te gjithe personat qe njoh ne Shqiperi jane vaksinuar o me Astrazeneca, o me Sinovac ose me Sputnik. Nga keto te Pfizer asnje gjurme..

  Përgjigju
 • Arbëri: 26/07/2021 21:02

  Ti o Edvin je Vuçiçi Shqipëfolës i Shqipërisë, as 20% e popullit nuk është vaksinuar, pirdh se lirohesh o i marrë !

  Përgjigju
 • Turi: 26/07/2021 20:51

  Tani qe nuk jane efektive per variantin delta keto vaksina po i dergojne ne Shqiperi hahahah

  Përgjigju


×

Lajmi i fundit

John

Talebanët përjashtojnë vajzat nga shkollat e mesme afgane