Mbi 11 kg kokainë në kontejnerin me banane, Apeli i GJKKO lë në burg administratorin e kompanisë

Mbi 11 kg kokainë në kontejnerin me banane, Apeli i GJKKO lë në burg administratorin e kompanisë

Kokaina e gjetur në kontejnerin me banane

Gjykata e Posaçme e Apelit ka lënë të pandryshuar masën e sigurisë "arrest në burg" për Bajron Gumenin,  i arrestuar për sasinë 11 kg e 675 gram të kapura në kontejnerët e kompanisë 'Alba Exotic Fruit'  më 13 korrik në Portin e Durrësit. Gumeni është njëri prej administratorëve dhe aksioner i "Alba Ekzotik Fruit".

Apeli i GJKKO ka lënë në burg Gumenin, i dyshuar për trafik ndërkombëtare droge në kuadër të grupit të strukturuar kriminal. Ishte avokati i Guimenit që apeloi vendimin e GJKKO për lënien në burg të Bajron Gumenit, por edhe Apeli i Gjykatës së Posaçme ka vendosur të lërë në fuqi të njëjtën masë.

Për herë të 3 brenda një muaji "Alba Exotic Fruit" i është gjendur kokainë. Më 13 korrik në Portin e Durrësit u gjetën dhe u sekuestruan 11 kg e 675, ndërsa 10 ditë më vonë, më 23 korrik u gjetën 6.5 kilogramë të tjera, të cilat ishin fshehur në kontejnerët e po të njëjtës kompani. Edhe 2 ditë më parë iu gjetën dhe u sekuestruan 7.25 kilogramë lëndë narkotike e dyshuar kokainë në kontejerët e kësaj kompanie në vijim të operacionit “Rada" që ka nisur disa javë më parë.

Droga është gjetur në kontejnerë të kësaj kompanie e cila importon banane nga Amerika Latine. Kompania 'Alba Exotic Fruit' rezulton e përmendur edhe më parë në 'histori' me trafik droge, pasi në total i janë kapur 4 herë kokainë, fillimisht në vitin 2019, në kontejnerët e kësaj kompanie, në Pire të Greqisë u gjetën 137 kg kokainë që u zëvendësua me oriz me GPS nga autoritetet. Për kokainën e ngarkuar në kontejnerët e 'Alba Exotic Fruit' në 2019 u arrestuan Altin Myslihaka dhe Ardian Begaj dhe u shpall në kërkim Gentian Malindi.

Itinerari i kontejnerit më 13 korrik:

Kontejneri ishte nisur nga Ekuadori në datë 26 maj dhe në total ka ndaluar në 5 porte. Ndalesa e parë pas nisjes ishte në Guayaquil të Ekuadorit në orën 02:47 të 27 majit. Aty qëndroi për 2 ditë dhe më pas mëngjesin e 29 majit u nis drejt Marokut të Afrikës së Veriut. Edhe në këtë ndalesë, kontejneri qëndroi për një kohë relativisht të gjatë, nga data 16-24 qershor. Nga Maroku, kontejneri udhëtoi drejt portit të Greqisë për të mbërritur më pas në Portin e Durrësit, ku dhe pas kontrollit të detajuar u gjet 11 kg e 675 gram.

Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Si e vlerësoni urdhrin për heqjen e pushimeve verore për policët?×

Lajmi i fundit

Euro 2024/ Paqe në Leipzig, Holanda dhe Franca barazojnë 0-0! Polonia jashtë Europianit

Euro 2024/ Paqe në Leipzig, Holanda dhe Franca barazojnë 0-0! Polonia jashtë Europianit