Zyrtare/ Juventusi shkarkon Max Allegrin: Sjellje të papranushme me vlerat e klubit! E zëvendëson ish-mbrojtësi

Zyrtare/ Juventusi shkarkon Max Allegrin: Sjellje të papranushme me vlerat e klubit! E zëvendëson ish-mbrojtësi

Massimiliano Allegri

Massimiliano Allegri nuk është më trajner i Juventusit në Serie A. Dy ditë pas fitores së Kupës së Italisë ndaj Atalantës, klubi i Juventusit zgjodhi t'i japë fund marrëdhënies me trajnerin toskan. Vendimi vjen pas një takimi që filloi pasditen e së premtes në selinë e "Zonjës së Vjetër" dhe ku përfshiu ish-trajnerin, Giuntolin dhe drejtuesit e lartë të klubit. Dy javë para përfundimit të kampionatit, përfundon epoka e dytë e Allegrit në krye të Juventusit, e cila filloi në maj 2021 me vullnetin e ish-presidentit, Andrea Agnelli.

"Juventus njofton se ka liruar Massimiliano Allegrin nga detyra e trajnerit të ekipit të parë të meshkujve. Shkarkimi vjen pas disa sjelljeve gjatë dhe pas finales së Kupës së Italisë, të cilat klubi i cilësoi të papajtueshme me vlerat e Juventusit dhe me sjelljen që duhet të kenë ata që e përfaqësojnë klubin", thuhet ndër të tjera në deklaratën e klubit bardhezi.

Në dy ndeshjet e fundit të sezonit kundër Bolognas dhe Monzës në stol do ulet ish-mbrojtësi bardhezi, Paolo Montero. Siç nënvizohet edhe nga vetë Juventusi në deklaratën më sipër, rol në vendim kanë luajtur qëndrimet e Allegrit në fund dhe pas ndeshjes Atalanta 0-1 Juventus; fillimisht shpërthimi dhe përjashtimi me karton të kuq nga arbitri Maresca, më pas dëmtimi i aparatit të agjencisë së shtypit LaPresse dhe në fund kërcënimi ndaj drejtorit të Tuttosport, Guido Vaciago.

“Mbaron një periudhë bashkëpunimi, e cila filloi në vitin 2014, rifilloi në vitin 2021 dhe përfundoi pas 3 sezoneve të fundit së bashku me finalen e Kupës së Italisë të fituar. Kompania i uron Massimiliano Allegrit suksese në projektet e tij të ardhshme”, thuhet në njoftimin e klubit.

Allegri fitoi gjithsej 12 trofe te Juventusi, 5 tituj të Serie A, 2 Superkupa të Italisë dhe 5 Kupa të Italisë si edhe dy finale të humbura në Champions League. Thiago Motta, trajneri i Bolognas është në "top" për të qenë drejtuesi i stolit të Juves për sezonin e ri.

Rendit zhvillimet sipas orarit:
Ora 18:28
Juventus gjen pasuesin e Allegrit, debuton pas tre ditësh


Në pritje të Thiago Motta-s, ardhja e të cilit në qershor është thuajse e sigurt te Juventusi, Paolo Montero do të jetë trajneri kujdestar në dy javët e fundit të kampionatit të Serie A. Ai do drejtojë "Zonjën" në përballjen kundër Bolognas dhe Monzas.

Ish-mbrojtësi bardhezi, tashmë trajner i Juventus U-19 do të mbarojë pezullimin e vendosur nga gjyqtari sportiv me të rinjtë dhe më pas do të drejtojë ekipin e parë duke filluar nga e hëna në mbrëmje në Dall' Ara.

Montero ka qenë pjesë e Juves nga 1996 deri në 2005 dhe është i njohur për grintën në fushë dhe ndërhyrjet e ashpra.

S.DH/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Gjykata e Apelit i jep vulën e PD-së Berishës, si e vlerësoni?×

Lajmi i fundit

Moska: NATO po përgatitet për një përplasje të mundshme me ne

Moska: NATO po përgatitet për një përplasje të mundshme me ne