Rama mbledh 2 orë grupin e PS, lë porositë! Çuçi: S'ka pazar me Rithemelimin, por dialog! Amnistia javën tjetër në Kuvend

TIRANË- Për mazhorancën socialiste fundi i kaosit nga deputetët e Rithemelimit nuk është produkt i asnjë marrëveshjeje mes palëve, por vetëm rikthim i opozitës nga rruga ku ishte në normalitetin e Kuvendit. Në mbledhjen e grupit parlamentar këtë të hënë, Bledi Çuçi i komunikoi ligjvënësve socialistë dakordësinë e arritur me rithemelimin gjatë javës së kaluar, duke u kujdesur të sqarojë se nuk bëhet fjalë për asnjë marrëveshje, negociatë apo aq me tepër pazar me Sali Berishën “Non Grata”. 

"S'ka asnjë nënkomision apo strukturë tjetër, thjesht në Komisionin e Ligjeve do të krijohet një mekanizëm dialogu për ligjet me 3/5 dhe ato që kanë lidhje me çështjet e integrimit evropian. Opozita u rikthye andej nga kishte ikur. Ramë dakord të ndryshojmë objektet e komisioneve hetimore në Konferencën e Kryetarëve", tha Çuçi.

Më indiferent nga çfarë ndodh me opozitën ishte kryeministri Edi Rama, i cili 30 minutat që iu bashkua mbledhjes së grupit, i shfrytëzoi për t’i lënë porosi deputetëve për më shumë angazhim angazhim në terren, rrjetet sociale si dhe në procesin e rijetëzimit të Partisë Socialiste.

Zhvillimet në kuvend me rikthimin e opozitës u diskutuan në një tryezë më të ngushtë, në takimin që fill pas mbledhjes së grupit, Kryeministri zhvilloi me kryeparlamentaren Lindita Nikolla dhe ministrin e Drejtësisë Ulsi Manja.

Peng i konsensusit në parlament, për shkak të kaosit mbeti edhe amnistia penale, që me rikthimin në normalitet të rithemelimit pritet të marrë dritën jeshile në parlament javën e ardhshme. Socialistët janë tërhequr edhe nga amendamenti që do të ulte me një vit ose një vit e gjysmë burgimin e të dënuarve për korrupsion nga Gjykata e Posaçme, pikë e cila u kundërshtua me forcë nga opozita.  

Rendit zhvillimet sipas orarit:
Ora 11:54
VIDEO/ Rama tenton të futet në makinë, Manja e ‘kthen nga rruga’! Çfarë ndodhi në Kryesinë e Kuvendit

Kryeministri Edi Rama ishte i pranishëm në mbledhjen e Grupit të PS, që u zhvillua sot në Kryesinë e Kuvendit.

Në këto foto shihni momentin kur kryesocialisti, po largohet nga mbledhja, por ministri i drejtësisë ‘i ndërpret rrugën’.

Ata shihen teksa diskutojnë bashkë në përfundim të mbledhjes së grupit.

Ora 11:41
Çuçi informon deputetët socialistë për dakordësinë me Rithemelimin: S'ka marrëveshje, vetëm dialog në Komisionin e Ligjeve

Kryeministri Edi Rama dhe kreu i Grupit Parlamentar të Partisë Socialiste, Bledi Çuçi, mblodhën sot deputetët e PS për të diskutuar axhendën e javës së re në Kuvend.

Kreu i grupit, Bledi Çuçi, informoi ndërkohë deputetët për rikthimin e Parlamentit në normalitet duke theksuar se s'ka asnjë marrëveshje e as do të krijohet ndonjë nënkomision ose strukturë e posaçme.

"S'ka asnjë nënkomision apo strukturë tjetër, thjesht në Komisionin e Ligjeve do të krijohet një mekanizëm dialogu për ligjet me 3/5 dhe ato që kanë lidhje me çështjet e integrimit europian. Opozita u rikthye andej nga kishte ikur. Ramë dakord të ndryshojmë objektet e komisioneve hetimore në Konferencën e Kryetarëve", u shpreh Çuçi.

 

SI.E./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    A duhet miratuar rezoluta anti-korrupsion e propozuar nga PS?



×

Lajmi i fundit

'Katunar pa pretendime dhe i padukshëm, Edhe varrezat i kam afër' Ku e sheh veten kryeministri Rama pas 20 vitesh

'Katunar pa pretendime dhe i padukshëm, Edhe varrezat i kam afër' Ku e sheh veten kryeministri Rama pas 20 vitesh