Mbollën parcelën me kanabis dhe ‘blinduan’ pyllin me granata e kamera sigurie, në pranga trafikanti (VIDEO)

Trafikantët e drogës janë gjithmonë në kërkim të mënyrave të reja për të ruajtur parcelat e tyre të kultivuara me kanabis që të mos kapen nga policia. Një rast mjaft i sofistikuar është zbuluar në Tropojë, ku dy trafikantë kishin mbjellë me kanabis një parcelë tokë në pyllin e fshatit Kovaç.

Mënyra se si kishin zgjedhur ta ruanin parcelën nga zbulimi i policisë ishte sa origjinale aq edhe e rrezikshme. Parcela monitorohej nga kamerat e sigurisë që ishin vënë në degët e pemëve përreth, ndërsa zona e mbjellë me kanabis ishte e rrethuar me një fill sintetik i lidhur me dy granata që të shpërthenin sapo një person të prekte fillin.

Kjo parcelë u zbulua nga policia në 28 shtator 2021, në pyllin e fshatit Kovaç, ndërsa sot ra në pranga trafikanti Agron Hoxhaj, 51 vjeç, ndërsa është ende në kërkim Bekim Çelaj, 22 vjeç.

Dy trafikantët janë të dyshuar si autorë edhe të një rasti tjetër të kultivimit të bimëve narkotike, në vitin 2020  në fshatin Hoxhaj.

 

Kamerat, kanabisi dhe granata kurth

/r.k./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

 • Iris: 13/04/2022 01:03

  Ky eshte rasti i pare qe degjojme ne Shqiperi, i perdorimit te /booby traps/dhe kamerave per ruajtjen e parcelave me kanabis.Do te kishte qene me mire qe policia te ishte mjaftuar vetem me njoftimin e gjetjes se parceles dhe arrestimin e trafikanteve,duke mbajtur sekret info.e tjera.Ka rrezik tani qe shume gango t'a kopjojne kete metode.Kete rrjedhje info.nuk mund t'a quajme me nje kuriozitet per te mbushur faqet e mediave,perkundrazi ,kjo eshte nje pakujdesi dhe papergjegjesi nga ana e policise.Nese nje gje e tille kopjohet nga trafikantet e tjere,atehere ve ne rrezik jeten e policeve te terrenit,barinjve,mbledhesve te bimeve medicinale ne pyje,sharretareve dhe largqofte dhe ndonje femije te zonave te ngjashme qe kuturis neper pyje.

  Përgjigju
  • Rosa: 23/04/2022 06:56

   Po mi shoqe po se ka nevoje Rhahmani apo Qifja te mesoje nga keto katunaret qe kapi policia dje. Apo Hasanet e Durrsit.

 • Ca bohet: 12/04/2022 17:15

  Kan pa filmin me Rambon

  Përgjigju
 • Sondazhi i ditës:

  Vrasja e policit, a rrezikon të përshkallëzohet konflikti Kosovë-Serbi?×

Lajmi i fundit

Atentati në Rrëshen, drejtori i policisë Lezhë: Viktima ishte në tavolinë me 3 të plagosurit në lokalin e tij, u ekzekutua nga 2 të maskuar me fuoristradë! Konflikti me fiset e tjera, pistë hetimi

Atentati në Rrëshen, drejtori i policisë Lezhë: Viktima ishte në tavolinë me 3 të plagosurit në lokalin e tij, u ekzekutua nga 2 të maskuar me fuoristradë! Konflikti me fiset e tjera, pistë hetimi