Ndërron jetë në moshën 96-vjeçare Mbretëresha Elizabeth II! Kurora i kalon Charles III! Flamujt në gjysmështizë (VIDEO)

Mbretëresha Elizabeth II, monarkja më jetëgjatë e Britanisë dhe e cilësuar ndryshe si shkëmb stabiliteti i një epokë të trazuar për vendin e saj dhe botën, mbylli sytë këtë të enjte 70 vjet në fron. Elizabeth II u shua në moshën 96-vjeçare.

Pallati njoftoi se ajo vdiq në Kalanë Balmoral, rezidenca e saj verore në Skoci, ku anëtarët e familjes mbretërore kishin nxituar në krah të saj pasi shëndeti i saj u përkeqësua. Një lidhje me brezin pothuajse të zhdukur që luftoi Luftën e Dytë Botërore, ajo ishte monarkja e vetme që shumica e britanikëve kanë njohur ndonjëherë.

Djali i saj 73-vjeçar Princi Charles u bë automatikisht mbret dhe do të njihet si Mbreti Charles III, njoftoi zyra e tij. (Monarkët britanikë në të kaluarën kanë zgjedhur emra të rinj pas marrjes së fronit.) Gruaja e dytë e Charles, Camilla , do të njihet si Shoqëruesja e Mbretëreshës.

BBC luajti himnin kombëtar, "God Save the Queen", mbi një portret të Elizabeth-it në mënyrë të plotë kur u njoftua vdekja e saj, dhe flamuri mbi Pallatin Buckingham u ul në gjysmë shtizë ndërsa epoka e dytë Elizabetiane po mbyllej. Ndikimi i humbjes së saj do të jetë i madh dhe i paparashikueshëm, si për kombin ashtu edhe për monarkinë, një institucion që ajo ndihmoi në stabilizimin dhe modernizimin gjatë dekadave të ndryshimeve të mëdha shoqërore dhe skandaleve familjare. Në një deklaratë, Charles e quajti vdekjen e nënës së tij një moment të madh trishtimi.

"Një moment trishtimi më të madh për mua dhe të gjithë anëtarët e familjes sime. Unë e di se humbja e saj do të ndihet thellësisht në të gjithë vendin, mbretëritë dhe Commonwealth, dhe nga të panumërt. njerëzit në mbarë botën.”

Kryeministrja britanike Liz Truss, e emëruar nga mbretëresha vetëm 48 orë më parë, e shpalli vendin "të shkatërruar" dhe e quajti Elizabeth "shkëmbi mbi të cilin u ndërtua Britania moderne".

Udhëheqësit botërorë shprehën ngushëllime dhe nderuan mbretëreshën. Presidenti i SHBA-ve, Joe Biden e quajti atë një "grua shteti me dinjitet dhe qëndrueshmëri të pakrahasueshme që thelloi aleancën bazë midis Mbretërisë së Bashkuar dhe Shteteve të Bashkuara".

Që nga 6 shkurt 1952 , Elizabeta mbretëroi mbi një Britani që u rindërtua nga një luftë shkatërrimtare dhe rraskapitëse financiarisht dhe humbi perandorinë e saj; u bashkua me Bashkimin Evropian dhe më pas u largua prej tij; dhe bëri tranzicionin e dhimbshëm në shekullin e 21-të. Ajo jetoi përgjatë 15 kryeministrave, nga Winston Churchill te Truss, duke u bërë një institucion dhe një ikonë -- një pikë fikse dhe një prani qetësuese edhe për ata që injoronin ose urrenin monarkinë. Ajo u bë më pak e dukshme në vitet e saj të fundit pasi mosha dhe dobësia kufizuan shumë paraqitje publike. Por ajo mbeti në mënyrë të vendosur nën kontrollin e monarkisë dhe në qendër të jetës kombëtare ndërsa Britania festoi jubileun e saj Platinum me ditë feste dhe konkurse në qershor.

Po atë muaj ajo u bë monarkja e dytë më jetëgjatë në histori, pas mbretit francez Luigj XIV të shekullit të 17-të, i cili mori fronin në moshën 4-vjeçare. Të martën, ajo kryesoi në një ceremoni në Kalanë Balmoral për të pranuar dorëheqjen e Boris Johnson si kryeministër dhe të emërojë Trussin si pasues të tij. Kur Elizabeta ishte 21 vjeç, pothuajse pesë vjet para se të bëhej mbretëreshë, ajo i premtoi popullit të Britanisë dhe Komonuelthit se e gjithë jeta e saj do t’i përkushtohet shërbimit të saj.

"E gjithë jeta ime, qoftë e gjatë apo e shkurtër, do t'i kushtohet shërbimit tuaj".- tha ajo 

Rendit zhvillimet sipas orarit:
Ora 22:26
‘E qeshur dhe me bastun', FOTO-ja e fundit e Mbretëreshës Elizabeth, 2 ditë para se të vdiste

Mbretëresha Elizabeth bëri paraqitjen e saj të fundit vetëm dy ditë para vdekjes. Mbretëresha, e cila vdiq "në mënyrë paqësore" në moshën 96-vjeçare në Kalanë Balmoral në Skoci, emëroi zyrtarisht një kryeministër të ri. Kryeministrja Liz Truss udhëtoi në Kështjellën Balmoral në Skoci , ku mbretëresha kalonte tradicionalisht verën e saj, për ceremoninë e emërimit. Takimi shënoi herën e parë që Mbretëresha Elizabeth emëroi një kryeministër të ri në Skoci.

Ora 22:18
Princ Harry mbërrin në kështjellën ku vdiq Mbretëresha Elizabeth II, nuk arriti ta shihte përpara se të ndërronte jetë

1662668332_a993fc2dd2974ec982246a507432329a.jpg

Princi Harry, është fotografuar brenda një makine duke hyrë në Kështjellën Balmoral. Princi, i cili nuk shoqërohej nga gruaja Meghan Markle, nuk arriti ta shihte sa ishte gjallë gjyshen e tij 96 vjeçare.

Princi Harry do t’i bashkohet anëtarëve të tjerë të familjes mbretërore teksa vajtojnë vdekjen e Mbretëreshës, e cila vdiq këtë pasdite

Ora 21:55
Liderë nga e gjithë bota reagojnë për vdekjen e Mbretëreshës Elizabeth II

 

Liderë nga e gjithë bota reaguar për vdekjen e Mbretëreshës Elizabeth II. Presidenti i SHBA Joe Biden ka rikthyer takimin e tij të parë me mbretëreshën në 1982 dhe më pas është pritur nga ajo, në vizitën e fundit në 2021.

“Ajo na magjepsi me zgjuarsinë e saj, na emocionoi me mirësinë e saj. Ajo qëndroi në solidaritet me Shtetet e Bashkuara gjatë ditëve tona më të errëta pas 11 shtatorit, kur na kujtoi në mënyrë prekës se, "Pikëllimi është çmimi që paguajmë për dashurinë", ka thënë Joe Biden, President i Shteteve të Bashkuara të Amerikës

Presidenti francez Emmanuel Macron bëri homazhe, duke thënë se Mbretëresha ishte një monark "zemërdashës" dhe një "mik i Francës".

"Mbretëresha Elizabeth II mishëroi vazhdimësinë dhe unitetin e kombit britanik për më shumë se 70 vjet. E kujtoj atë si një mike të Francës, një mbretëreshë zemërmirë që ka lënë një përshtypje të qëndrueshme në vendin e saj dhe në shekullin e saj”, tha Emmanuel Macron, Presidenti francez

Ndërkohë, kancelari gjerman Olaf Scholz e përshkroi Mbretëreshën si një "model dhe frymëzim për miliona njerëz". Ai vlerësoi rolin e saj në riparimin e marrëdhënieve midis Mbretërisë së Bashkuar dhe Gjermanisë pas "Luftës së Dytë Botërore".

Kryeministri kanadez Justin Trudeau tha se mbretëresha Elizabeth ishte "një nga njerëzit e tij të preferuar në botë".

“Shërbimi i saj për kanadezët do të mbetet përgjithmonë një pjesë e rëndësishme e historisë së vendit tonë. Do më mungojë kaq shumë”, tha Justin Trudeau, Kryeministri kanadez

Ora 21:41
Mbreti Charles merr kurorën, kush janë trashëgimtarët e ardhshëm të fronit

 

Pas vdekjes së mbretëreshës Elizabeth II më 8 shtator, kurora i kalon mbretit Charles. Pas tij vjen, i biri William për të përfunduar te vajza e Marina Ogilvy dhe Paul Mowatt, Alan Davidson. Këtu do gjeni linjën të trashëgimisë.

Ora 21:34
E gjithë jeta e mbretëreshës Elizabeth në 43 FOTO! Momentet më ikonike nga mbretërimi i saj historik

Me anë të kësaj fotogalerie do mund të shihni jetën e mbretëreshës Elizabeth, nga fotoja e sa e parë e deri në ditën e saj të fundit. Këto janë momentet më të rendësishme në rrugëtimin e saj 70-vjeçar.

Ora 21:02
VIDEO/ Rrugëtimi 70-vjeçar i Elizabeth si mbretëreshë, momentet më historike

BBC ka përgatitur një video për të gjithë rrugëtimin 70-vjeçar të Elizabeth si mbretëreshë e Mbretërisë së Bashkuar dhe Commonwealth. Në video përfshihen edhe momentet më të rëndësishme dhe historike që ajo ka përjetuar.

Ora 20:50
Njoftimi zyrtar për vdekjen e Mbretëreshës vendoset jashtë pallatit Buckingham

Këtë mbrëmje, dy anëtarë të stafit postuan njoftimin zyrtar për vdekjen e Mbretëreshës në një nga kangjellat e Pallatit Buckingham.

Në njoftim thuhet: "Mbretëresha vdiq në mënyrë paqësore në Balmoral këtë pasdite. Mbreti dhe mbretëresha do të qëndrojnë në Balmoral këtë mbrëmje dhe do të kthehen në Londër nesër."

\

 

Ora 20:45
Vdes mbretëresha/ Kryeministrja britanike: Një tronditje e madhe për kombin dhe botën! Zoti e ruajt mbretin

Kryeministrja Liz Truss ka bërë deklaratën e saj të parë zyrtare, teksa fjalimin e mbyll me shprehjen “Zoti e ruajt mbretin”.

 “Tronditje e madhe për kombin dhe botën. Britania është vendi i madh që është sot për shkak të saj. Përkushtimi i saj ndaj detyrës është shembull për të gjithë ne. Sot Kurora i kalon, siç ka bërë për më shumë se një mijë vjet, monarkut tonë të ri, kreut tonë të ri të shtetit, Madhërisë së Tij Mbretit Charles III. Me familjen e Mbretit ne vajtojmë humbjen e nënës së tij dhe jemi bashkë. Ne i ofrojmë atij besnikërinë dhe përkushtimin tonë, ashtu si nëna e tij na ka kushtuar kaq shumë për kaq shumë kohë. Zoti e ruaj mbretin”, tha Truss.

Ora 20:31
Monarku i ri do të njihet zyrtarisht si Mbreti Charles III

Mbreti i ri zyrtarisht do të njihet si Mbreti Charles III. Njoftimi është konfirmuar zyrtarisht nga familja mbretërore. 

Ora 20:22
Vdes mbretëresha, Charles lëshon deklaratën e parë si mbret: Moment i trishtë për mua dhe familjen time

Mbreti i ri Charles ka lëshuar një deklaratë zyrtare, menjëherë pas ndarjes nga jeta të mbretëreshës Elizabeth.

 “Vdekja e Nënës sime të dashur, Mbretëreshës, është një moment i trishtë shumë i madh për mua dhe të gjithë anëtarët e familjes sime.Vajtojmë thellësisht vdekjen e një sovrani të dashur dhe një nëne shumë të dashur. Unë e di se humbja e saj do të ndihet thellësisht në të gjithë vendin, mbretëritë dhe Commonëealth dhe nga njerëz të panumërt në mbarë botën”, tha mbreti.

 

Ora 20:16
Vdekja e Elizabeth II/ Ylberi shfaqet para Pallatit Buckingham, qindra njerëz vajtojnë mbretëreshën

 

Jashtë Pallatit Buckingham janë mbledhur turma të mëdha me njerëz, të cilët vajtojnë vdekjes e Mbretëreshës 96-vjeçare. Njerëzit filluan të shkonin para pallatit që në momentin që u dha lajmi se gjendja e Mbretëreshës nuk është më e mirë, ndërsa  pas lajmit të trishtë numrat janë shtuar. 

Pas shiut të rrëmbyeshëm, një ylber u shfaq para Pallatit Buckingham, e ndërsa flamujt janë ulur në gjysmështizë.

 

Ora 20:07
Vdes mbretëresha, Princi William trashëgimtari i ri! I dyti në radhë 9-vjeçari George

Që kur lindi në vitin 1982, Princi William ka qenë i dyti në radhën e fronit.

Babai i tij tani është Mbret dhe ai është bërë i pari në radhë. Princi William nuk bëhet automatikisht Princi i Uellsit pasi titulli është në dhuratën e monarkut, por ai tani është Duka i Cornwall-it dhe gruaja e tij Catherine është Dukesha e Cornwall-it.

Ndryshe nga Mbretëresha, Princi William e ka ditur gjithë jetën se një ditë do të bëhej trashëgimtar i fronit. Pas William në linjën e pasardhësit është fëmija i tij më i madh, Princi George. Nëntë vjeçari tani është i dyti në radhën e fronit.

Ora 20:00
Vdes mbretëresha, flamuri në Buckingham Palace ulet në gjysmështizë

Flamuri në Buckingham Palace u ul në gjysmështizë në orën 18:30.

Ndërsa u njoftua lajmi për vdekjen e Mbretëreshës, qindra njerëz u mblodhën jashtë pallatit duke qarë për humbjen e mbretëreshës.

Ora 19:59
Vdes mbretëresha Elizabeth, Charles është Mbreti i ri i Mbretërisë së Bashkuar

1662660047_00493f5c0d524f2eb52448d4b8e2f82a.jpg

Sundimi 70-vjeçar i Mbretëreshës Elizabeth ka përfunduar dhe djali i saj i madh, Charles, është Mbret i Mbretërisë së Bashkuar.

Mbretëresha udhëhoqi Mbretërinë e Bashkuar dhe monarkinë përmes brezave të ndryshimit, duke fituar respekt dhe admirim në mbarë botën për përkushtimin e saj ndaj detyrës.

Shumica e njerëzve që jetojnë në MB dhe në Commonwealth nuk kanë njohur një kohë pa atë si mbretëreshë.

Një epokë që filloi në 1952 - e njohur nga disa si ‘epoka elizabetiane’ - ka përfunduar.

Ora 19:55
Kush është mbretëresha Elizabeth, monarku që ka mbretëruar më gjatë në Mbretërinë e Bashkuar

 

Vdekja e Mbretëreshës Elizabeth i jep fund mbretërimit më të gjatë në historinë e Mbretërisë së Bashkuar. Elizabeth II u bë mbretëreshë pas vdekjes së babait të saj Mbretit George VI më 6 shkurt 1952. Mbretërimi i saj prej 70 vitesh ishte shtatë vjet më i gjatë se ai i Mbretëreshës Viktoria. Duke udhëhequr monarkinë nga vitet e fundit të Perandorisë Britanike në epokën e mediave sociale, ajo u bë një nga figurat më të njohura dhe më të respektuara në botë. 

Mbretëresha lë një familje të madhe dhe të përkushtuar - një familje që kohët e fundit ka vajtuar për vdekjen e bashkëshortit të saj Princit Philip. Katër fëmijët e saj, Charles, Anne, Andrew dhe Edward, i dhanë tetë nipër e mbesa. Ajo ka lënë edhe 12 stërnipër.

Princi William është bërë trashëgimtar i fronit, në moshën 40-vjeçare. Familja mbretërore tashmë do të hyjë në një periudhë zie. Angazhimet zyrtare do të anulohen dhe flamujt e sindikatës do të valëviten në gjysmështizë në rezidencat mbretërore, ndërtesat qeveritare, nëpër Forcat e Armatosura dhe Postat e Mbretërisë së Bashkuar jashtë shtetit.

Ora 19:37
Ndërron jetë mbreteresha me jetëgjatë e Britanisë së Madhe, Elizabeth II

 

Ka ndërruar jetë mbreteresha Elizabeth II.

Ora 18:17
Monarkja e Britanisë së Madhe në gjendje të rëndë shëndetësore, prezantuesi i BBC shfaqet me veshje të zezë në ekran

1662653889_elizaeth.JPG

Prezantuesi britanik i BBC-së, Huw Eduards është kritikuar pasi u shfaq pak më parë me veshje të zezë, teksa Mbretëresha Elisabeth është në gjendje jo të mirë shëndetësore.

Ai u kritikua në rrjet, pasi u shfaq me një xhaketë të zezë, e madje poshtë saj kishte edhe kravatë po në ngjyrë të zezë.

Ora 17:39
Operacioni 'London Bridge is down' nis menjëherë! Detaje për funeralin e mbretëreshës, 10 ditë zi

Protokolli sekret për vdekjen e Mbretëreshës Elizabeth tanimë nuk ka mbetur edhe aq sekret sa që edhe në serialin The Croën , të shpërndarë praktikisht në të gjithë botën nga Netflix.

Një fjalë-kod është caktuar për të përcjellë lajmin e vdekjes së saj në nivelet më të larta të qeverisë. “Ura e Londrës ka rënë” është mesazhi që njofton vdekjen e mbretëreshës. 

Faqja e internetit e qeverisë Gov.uk dhe të gjitha faqet sociale të qeverisë, nuk do të përditësohen përveç komunikimeve të rëndësinë më të madhe dhe do të kenë si foto profili një foto të zezë.

Hapësira ku do të vendoset trupi i mbretëreshës do të qëndrojë e hapur 23 orë në ditë, për 3 ditë rresht, me vizita në kohë të ndryshme dhe bileta për VIP-at. Funerali do të bëhet dhjetë ditë pas vdekjes së saj . Flamuri britanik do të ulet në gjysmë shtize disa minutave rresht për dhjetë ditë. Parlamentet kombëtare dhe lokale do të pezullohen dhe vendi do të mbajë dy minuta heshtje. 

Ora 17:35
Familja mbretërore e Britanisë së Madhe mblidhen në Pallat

Mbretëresha më jetëgjatë e Britanisë së Madhe, Elizabeth II është në gjendje të rëndë shëndetësore. Mediat e huaja kanë raportuar se mbretëresha është nën mbikëqyrjen mjekësore në Kalanë Balmoral në Skoci. Të gjithë fëmijët e mbretëreshës, princat Willimas dhe Harry, kanë shkuar në kështjellë. Dëshmitarët po mblidhen në portat e Balmoral jashtë pallatit Pallatit Buckingham në Londër.

Kryeministrja e re e Mbretërisë së Bashkuar Liz Truss pasi mori vesh lajmin përmes një letre në parlament, u nis për në pallat dhe tha se i gjithë vendi do të jetë thellësisht i shqetësuar nga lajmet.

K.T./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

 • BRISK: 09/09/2022 11:27

  Nje demon me pak.

  Përgjigju
 • Bilo pilafi: 09/09/2022 01:28

  Kujt i plasi raku

  Përgjigju
 • emri: 09/09/2022 01:05

  another one bites the dust! ja nje bajge me pak.

  Përgjigju
 • Alb: 08/09/2022 23:08

  Hall i mal ashte me lan gjith ate pasoni mrapa.

  Përgjigju
 • Kuksiani: 08/09/2022 22:53

  Na forcofte zoti te gjithve per kete fatkeqesi qe na ra per hise. Suksese mretit te ri Karl si dhe mretit tone te perjetshem qe na bani me aeroport e na lidhi me inglizin.

  Përgjigju
 • Une: 08/09/2022 20:30

  Me shume ka plase zia ne Shqiperi se ne Angli.. po vdiq o njerez, njeri ishte dhe ajo si te tjeret hante,pinte dhe dhIste. Vdiq 96 vjece.

  Përgjigju
 • Miri: 08/09/2022 19:47

  Ishalla bana sa ajo

  Përgjigju
 • Sondazhi i ditës:

  Jeni dakord me propozimin e Berishës që votimi të bëhet i detyrueshëm?×

Lajmi i fundit

Burundi, Serbia, Shqipëria dhe opozita!

Burundi, Serbia, Shqipëria dhe opozita!