Mbretëri e Bashkuar/ Vajza 5-vjeçare peshon 45 kg, vuan nga një sindromë që e bën vazhdimisht të uritur

Mbretëri e Bashkuar/  Vajza 5-vjeçare peshon 45 kg, vuan nga një sindromë që e bën vazhdimisht të uritur

Holly Williams me vajzën

Një nënë në Mbretërinë e Bashkuar është detyruar të vendosë një portë përpara kuzhinës së saj, sepse vajza e saj pesëvjeçare ka një sëmundje të rrallë gjenetike që do të thotë se ajo nuk ndihet kurrë e ngopur dhe konsumon ushqim gjatë gjithë kohës. Harlow Williams u diagnostikua me Sindromën Prader Ëilli kur ajo ishte vetëm gjashtë muajshe dhe tani peshon rreth 45 kg.

Mamaja Holly Williams, 25 vjeç, nga Neëport, Uells, duhet të mbajë ushqimin jashtë mundësive - sepse mungesa e kromozomit 15 të Harlow, i cili kontrollon urinë, do të thotë se ajo ka një oreks të pafund. Williams thotë se ajo duhet të qëndrojë e ashpër dhe t'i thotë Harloë, vajzës së saj "jo" dhe përpiqet të sigurojë një dietë të shëndetshme dhe të ekuilibruar.

Ajo shpjegoi: “Të kesh një portë për fëmijë në derën e kuzhinës ndihmon për t'u siguruar që Harlow të mos futet në dollapët e kuzhinës dhe ta ndihmojë veten.

Deri në diagnozën e Harloë, Ëilliams tha se nuk kishte dëgjuar kurrë për Sindromën Prader-willi.

F.D/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Si e vlerësoni urdhrin për heqjen e pushimeve verore për policët?×

Lajmi i fundit

Meta tregon pse u nda me Monika Kryemadhin: Marrëdhëniet tona u krisën pas djegies së mandateve! Ndjesë fëmijëve e prindëve të mi

Meta tregon pse u nda me Monika Kryemadhin: Marrëdhëniet tona u krisën pas djegies së mandateve! Ndjesë fëmijëve e prindëve të mi