Mbretëria e Bashkuar nis testimin e vaksinës së parë kundër kancerit të lëkurës

Mbretëria e Bashkuar nis testimin e vaksinës së parë kundër kancerit të lëkurës

Mbretëria e Bashkuar ka nisur testimin e vaksinës së parë kundër kancerit të lëkurës. Bëhet fjalë për vaksinën ‘mRNA’, kundër formës më vdekjeprurëse të kancerit të lëkurës, melanomës.

Steve Young, 52 vjeç, nga Stevenage, Herts, është një nga pacientët e parë që provoi vaksinën.

Vaksina është krijuar për të ndihmuar sistemin imunitar të njohë dhe të vrasë çdo qelizë kanceroze të mbetur. Pas testimit të vaksinës, pritet që të kanceri mos të kthehet më.

Ilaçi, mRNA-4157 (V940), përdor të njëjtën teknologji si vaksinat aktuale të Covid dhe po testohet në provat e fazës së tretë të fazës së fundit.

Mjekët e Kolegjit Universitar të Londrës (UCLH) po e japin atë së bashku me një ilaç tjetër, pembrolizumab ose Keytruda, që gjithashtu ndihmon sistemin imunitar të vrasë qelizat e kancerit.

SI.E./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Si e vlerësoni urdhrin për heqjen e pushimeve verore për policët?×

Lajmi i fundit

Shpresë për Kombëtaren, konfirmon de la Fuente: Me Shqipërinë do bëjnë rotacion

Shpresë për Kombëtaren, konfirmon de la Fuente: Me Shqipërinë do bëjnë rotacion