Mbreti Charles II dhe Camilla sot mbërrijnë në Francë! Vizita e parashikuar 6 muaj më parë u shty nga trazirat

Mbreti Charles II dhe Camilla sot mbërrijnë në Francë! Vizita e parashikuar 6 muaj më parë u shty nga trazirat

Mbreti Charles dhe mbretëresha Camilla do të mbërrijnë në Francë sot gjashtë muaj pasi u detyruan të shtyjnë udhëtimin e tyre për shkak të protestave të dhunshme në vend.

Çifti mbretëror do ta ndajë kohën mes Parisit dhe Bordosë, me 21 angazhime të profilit të lartë në vetëm tre ditë.

Presidenti Macron do të shtrojë një banket shtetëror në Versajë, ndërsa Çarls Mbreti do të jetë i pari mbret britanik që do t'i drejtohet senatit francez në anglisht dhe frëngjisht.

Mbreti u detyrua të anulojë vizitën e tij shtetërore në Francë pasi trazirat e përhapura filluan në të gjithë vendin duke kundërshtuar reformat e Macronit për moshën e daljes në pension.

Në ditët para vizitës së planifikuar, protestuesit mbanin parulla "Vdekje Mbretit", duke paralajmëruar se dhuna do të përkeqësohej nëse monarku do të vinte.

M.Q./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Jeni dakord me nismën e Kishës Katolike për ndalimin e simboleve komuniste?×

Lajmi i fundit

Gjatë takimit, Blinken i kërkon Netanyahut të mbrojë civilët në Gazën jugore

Gjatë takimit, Blinken i kërkon Netanyahut të mbrojë civilët në Gazën jugore