Sulm kibernetik në faqet publike në Shqipëri, burime për Report Tv: Dyshohet rus! AKSHI: Vjen nga jashtë, mbyllen përkohësisht shërbimet

Shërbimet publike online dhe faqet qeveritare janë mbyllur përkohësisht për shkak të një sulmi kriminal kibernetik të sinkronizuar dhe të sofistikuar nga jashtë Shqipërisë.

Këtë bën me dije Agjencia Kombëtare e Shoqërisë së Informacionit (AKSHI) duke theksuar se janë detyruar të mbyllin sistemet qeveritare deri në neturalizim të sulmeve armike. Burime për Report Tv bëjnë me dije se ka dyshime që sulmi mund të jetë rus. Kjo vjen pas sanksioneve që ka vendosur Shqipëria ndaj Rusisë dhe qëndrimin që mban për luftën në Ukrainë.

“Agjencia Kombëtare e Shoqërisë së Informacionit i bën me dije qytetarëve shqiptarë se është detyruar të mbyllë përkohësisht aksesin e shërbimeve publike online dhe faqeve të tjera qeveritare për shkak se po përballemi me një sulm kriminal kibernetik të sinkronizuar dhe të sofistikuar nga jashtë Shqipërisë. Për t’u bërë ballë këtyre goditjeve të paprecedenta dhe të rrezikshme, jemi detyruar të mbyllim sistemet qeveritare deri në neutralizimin e sulmeve armike”, thuhet në njoftim.

Për këtë ka reaguar edhe kryeministria duke thënë se nuk ka ndodhur kurrë më parë, por po punohet për të penguar cënimin e sistemit të informacionit. 

Ndër të tjera, AKSHI i kërkon qytetarëve, mediave, bizneseve dhe gjithë aktorëve e tjerë të sensibilizohen për të thyer këtë sulm ndaj interesave kombëtare shqiptare dhe të mirëkuptojnë gjendjen e përkohshme të mos aksesimit të shërbimeve publike.

Agjencia Kombëtare e Shoqërisë së Informacionit është në gadishmëri të plotë dhe po punon gjatë të gjithë kohë me ekipin e Microsoft, ekipin e Jones Group International, dhe ekipet e kompanive shqiptare në fushën TIK për të mos lejuar që ky sulm kinerbetik të dëmtojë apo cënojë sistemet shqiptare të informacionit.

Rendit zhvillimet sipas orarit:
Ora 13:36
Sulmi kibernetik ndaj faqeve publike në Shqipëri, dyshohet të jetë rus

1655467224_360F29522661273kV52Hwfn2zjrgkJTvi6hU4s9ud2vp0.jpg

Burime për Report Tv bëjnë me dije se sulmi kibernetik ndaj faqeve publike shqiptare mund të jetë rus.  Kjo vjen pas sanksioneve që ka vendosur Shqipëria ndaj Rusisë dhe qëndrimin që mban për luftën në Ukrainë. Ndërkohë AKSHI ka njoftuar se janë mbyllur përkohësisht shërbimet publike online dhe faqet e qeverisë për shkak të sulmit që vjen nga jashtë Shqipërisë.

Ora 12:57
Kryeministria reagon për sulmin kibernetik ndaj AKSHI-t: S'ka ndodhur kurrë më parë! Po punohet për të penguar cenimin e sistemit të informacionit

1637255558_kryeministri11250x596770x433.jpg

Kryeministria ka reaguar për sulmin kibernetik ndaj shërbimeve publike online dhe faqeve qeveritare duke thënë se nuk ka ndodhur kurrë më parë, por po punohet për të penguar cënimin e sistemit të informacionit.

“Shqipëria është gjendur ditën e sotme nën një sulm masiv kibernetik, të pandodhur kurrë më parë. Sulmi kriminal kibernetik rezulton të jetë i sinkronizuar dhe i sofistikuar nga jashtë Shqipërisë.

Për të mos lejuar që kjo goditje të dëmtojë sistemin tonë të informacionit, Agjencia Kombëtare e Shoqërisë së Informacionit ka mbyllur përkohësisht aksesin e shërbimeve publike online dhe faqeve të tjera qeveritare.

Sistemet qeveritare do të qëndrojnë të mbyllura deri në neutralizimin e sulmeve armike, teksa AKSHI po punon me ekipin e Microsoft, me ekipin e Jones Group International dhe kompanitë shqiptare në fushën TIK, për të penguar cënimin e sistemit tonë të informacionit nga ky akt kriminal”, thuhet në reagimin e kryeministrisë.

A.M./LR/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

 • al_bat: 18/07/2022 11:47

  Mbylleni aksesin ne e-albania meqe eshte me rendesishmja nga jashte territorit shqiptar, ne kete menyre qytetaret ne Shqiperi te mos kene probleme me dokumentat qe i nevojiten! Nese ju thoni qe i keni mbyllur perkohesisht sherbimet publike po genjeni sepse objektivi i nje sulmi DDOS esht pikerisht mbyllja perkohesisht e sherbimeve dhe sistemeve informatike! Duket sikur ktu ka dicka tjeter qe nuk shkon sepse jam i sigurt qe specialistet shqiptare jan mese te afte te kryejn nje operacion kaq te thjesht.

  Përgjigju
 • Mozi: 17/07/2022 22:25

  Ksbu esht kur i paguni nga 700 mij lek IT ikin jahst punojn me nga 6000 euro n muj se jan inxhiniera jo debila militant Tani qe ka ndodh boni mbledhje partie budallenj

  Përgjigju
 • Hasan Pordha: 17/07/2022 22:12

  O Beni mos je djali i Sashenkes apo i Natashes ti qe shan Ramen qe po e ben te njohur Shquperine qe e beri antare te Keshillit te Sigurimit tw OKB qe po e drejton si nje timonier anijen shqiptare drejt BE Apo te dhembin syte per kete kryeminister qe perballoi dy goditje te njepasnjeshme. twrmetin dhe pandemine. Pastaj ke do ti .Putinin Medvedevin Lavrovin .apo Maria Zaharoven. Sa per raketat qe deshiron qe Rusia ti hedhe mbi parlamentin shqiptar uroj qe ti hedhe mbi shtepine tende qe ta provosh vete sesi po vuan populli ukrainas nen sulmet e klikes fashiste te Putinit Mbaje mire vath ne vesh se Rusia jote do te zhduket nga faqja e dheut. Rrofte Amerika NATO B.E. Fitorja do te jete e afert.

  Përgjigju
  • lol: 18/07/2022 11:51

   ti o plak fliske fiks si e ke shkrujt emrin

 • IT ing: 17/07/2022 21:31

  Merni ne pune ne ate Inst specialistet me te mire te vendit, brenda apo jashte , jo ata qe kane hyre me leke, .... mandej te sigurohen sistemet.kjo eshte zgjidhja

  Përgjigju
 • Gjeni IT: 17/07/2022 21:16

  Merrni IT shqiptar dhe vendosini rrogen sa ta duan në muaj , por fusni dhe një kod qe të dijne shume pak vet dhe të mos hapet pa kod ai sistem pra bejeni shume të sigurte dhe testojeni , mendoj që e-Albania duhet të kaloje si institucion ne vete dhe cdo i odivid të jetë shume shume i afte dhe të mos dihet se kush punon aty , Pse ? Sepse tek ky portal jane 3milion shqiptar ndoshta dhe me shume! Jepni shperblim kush rregullon dhe teston sistemin nga defektet jepju 50,000-100,000€ që të fitojne IT me te mirë dhe të afte ! Besoj se ky portal apo sistem ka me shume rendesi sesa një ministri në dikasteret qeveritare! Ndoshta flas dhe kot por mendoj që duhet super talente tek ky pozicion pune dhe rroga mbi 2000-3000€ muaj full time vetëm shtune dielë 08:00-12:00 pra punesim me 3 turne Hene- Premte dhe fundjave nga 4 orë 6 turne! Keshtu besoj fuqizohet si institucion dhe mbrohen 3 milion shqiptar ! Eshte gjynah që shqiperia vetëm pjerdhet dita dites. Bota ecen neve biem në regres ! Me pun trajnim dhe duke vendos ekspertet me te mirë keshtu behet shqiperia ndryshe skeni asnje gje në vije …

  Përgjigju
 • BENI: 17/07/2022 19:21

  BRAVO I QOFTE RUSISE QE I MBYLL KOMJUTERAT KESAJ QEVERIE TE POSHTER,,,,,QEVERI QE VJEDH POPULLIN E VET,,,,,,NUK DO KENE MUNDESI TE VJEDHIN ME DEKRETE E FIRMA,,,,,BILES I LUTEMI RUSISE TE HEDHE 2 RAKETA MBI PARLAMENTIN SHQIPTAR NE TIRANE ,,,DITEN E ENJTE ORA 12 OSE 1....KUR TE JENE TE GJITHE BRENDA QEVERI E OPOZITE....

  Përgjigju
  • Turi: 17/07/2022 19:54

   Shko mer pall cari. Shko shkaperdhehu ne by… ne rusi

 • A. N.: 17/07/2022 15:37

  Plasen ruset per te shpuar sistemet tona. :)

  Përgjigju
 • Rusi: 17/07/2022 15:21

  Keshtu ndodh kur ne krye jane vene njerez te paafte qe per te justifikuar pislleqet dhe hajdutlleqet ne menyre qe te mos u dalin ne media i bllokojne dhe me vrap e gjejne autorin qe gjoja eshte haker rus.

  Përgjigju
 • Denis: 17/07/2022 14:56

  Ja sa te rregullojne cik letrat per firmat fantazme dhe pislliqe te tjera qe kane bere dhe do bejne dhe do i hapin. Nuk kane pune tjeter "hakerat rus" te djelen por te sulmojne AKSHIne! Do na vike ajo kompania amerikane ne letra dhe do na mbroje....

  Përgjigju
 • Lexues: 17/07/2022 13:46

  Cfare eshte kjo, menyre per te hapur tender te ri...dhe mini kompanite arrijne te mbrohen nga ddos..

  Përgjigju
  • UKU MOMLIT: 17/07/2022 15:18

   O Besnik,dua te te jap te drejte ne pohimin tend,por mendoj se ky sulm i kordinuar duhet te angazhoj ne maksimum agjencite ligjzbatuese te inteligjences, per te gjetur KORDINATORIN SHQIPTAR me status te larte ne shtetin tone e ti fus hurin atje ku s'thuhet......

  • Besnik: 17/07/2022 14:01

   Të siguroj që nëse sulmi është vërtet i koordinuar, nuk mbrohesh dot aq kollaj

 • Turi: 17/07/2022 13:42

  Hahahah do meren hakerat Rus me faqet tona qe jane leter higjenike pa vlere

  Përgjigju
 • Plan B: 17/07/2022 12:03

  Po naj plan B a ka? Si ti behet me ata qe duan ilacet nga farmacia spitalore qe punon vetem me kode elektronike, se ata i kane me orare fikse ato te shkreta ilace. Po ata qe duan te udhetijne dhe nuk verifikojne dot vaksinen?

  Përgjigju
  • Plani A: 17/07/2022 21:33

   plan B? po more mere me leng se mishi u mbarua ky eshte plani B Ata kane qe kur e vendosen online si te vetmen mundesi e-albania, kane qene nen sulm. Mire ai gjatoshi qe aq di po ska ndonje tjeter te pyeste si do veje puna po u bllokuam? mbase te linte dhe ndonje zyre hapur s'do ishte ide e keqe.

 • Sondazhi i ditës:

  Ilir Meta sulmon kreun e SPAK, si e vlerësoni?×

Lajmi i fundit

Meta: Atje ku fle kam vënë parullën ‘forcë e parë forcë e paparë!’

Meta: Atje ku fle kam vënë parullën ‘forcë e parë forcë e paparë!’