Mbyllet gazeta print austriake më e vjetër në botë, u botua për 320 vite

Mbyllet gazeta print austriake më e vjetër në botë, u botua për 320 vite

Kopertina e gazetës print austriake

Parlamenti i Austrisë vendosi të ndërpresë botimin print të një nga gazetave më të vjetra të përditshme në botë, “Wiener Zeitung”.

Ajo  do të shndërrohet në një faqe interneti, si dhe një shkollë gazetarie dhe një agjenci përmbajtjesh për organet publike.

Pavarësisht kritikave të rënda nga artistët dhe partitë opozitare, koalicioni konservator i të gjelbërve vendosi gjithashtu që gazeta 320-vjeçare në të ardhmen do të shtypet vetëm një herë në muaj.

Gazeta u themelua në 1703 si një gazetë e quajtur Ditari i Vjenës

Aktualisht gazeta, e njohur për cilësinë e saj gazetareske dhe pikëpamjet e saj të pavarura politikisht, shet vetëm rreth 8 000 kopje në ditë dhe financohet kryesisht nga partnerët e biznesit.

G.MO/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Kush ka mbajtur qëndrimin më të saktë rreth situatës në veri të Kosovës?×

Lajmi i fundit

Shqiptari tregon momentet e tmerrit kur autobusi ra nga mbikalimi në Itali: Askush nuk më ndihmoi, nëse do ndodhte, të tjerë do të ishin shpëtuar

Shqiptari tregon momentet e tmerrit kur autobusi ra nga mbikalimi në Itali: Askush nuk më ndihmoi, nëse do ndodhte, të tjerë do të ishin shpëtuar