Më 17 tetor zgjedhjet lokale në Kosovë, Kurti thirrje serbëve: Mos iu nënshtroni presionit gjatë votimit

Më 17 tetor zgjedhjet lokale në Kosovë, Kurti thirrje serbëve: Mos iu nënshtroni presionit gjatë votimit

Albin Kurti

Në prag të zgjedhjeve lokale në Kosovës, kryeministri Albin Kurti u ka bërë thirrje qytetarëve të komunave serbe që mos të ndikohen nga presioni gjatë votimit. Gjatë një takimi me përfaqësuesin e posaçëm të Kombeve të Bashkuara në Kosovë, Zahir Tanin, kryeministri tha se është e rëndësishme që zgjedhjet të jenë të lira.

“Duke qenë në prag të zgjedhjeve lokale, është e rëndësishme që të kemi zgjedhje të lira dhe demokratike, ku secili qytetar i Republikës voton mbi bazën e bindjeve personale”, tha Kurti.

Të gjitha komunat me shumicë serbe në Kosovë udhëhiqen nga partia Lista Serbe, e cila mbështetet edhe nga Beogradit zyrtar. Para dy ditësh, presidenti i Serbisë, Aleksandër Vuçiç u ka bërë thirrje serbëve në Kosovë që të dalin të votojnë dhe të luftojnë për të drejtat e tyre. Sipas mediave kosovare, më herët misionet e Bashkimit Evropian për vëzhgimin e zgjedhjeve kanë dalë në përfundimin se qytetarët serbë, që nuk e kanë përkrahur Listën Serbe, janë kërcënuar.

SI.E./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    A duhet të zhvillohen zgjedhje të reja në komunat në veri të Kosovës?×

Lajmi i fundit

Plumb 50 vjeçarit në Shijak, policia në ndekje të autorit

Plumb 50 vjeçarit në Shijak, policia në ndekje të autorit