Festa e Nëntorit/ Me çifteli e qeleshe, të vegjlit përcjellin traditën në Lezhë! Në Vlorë ciceronë në Muzeun e Pavarësisë

Interesi i të rinjve për folklorin po vjen gjithnjë në rritje e në këtë mënyrë tradita po u përcillet brezave.

Në përfundim të koncertit, drejtuesi i ansamblit "Art Besëlidhja" rapsodi dhe instrumentisti Llesh Prenga u vlerësua me titullin Princi i Artit Tradicional të Lezhës nga Qendra e Artit dhe Kulturës Shqiptare.

Femijët e shkollave 9-vjecare në Vlorë shpalosën njohuritë e tyre në histori duke u bërë protagonistë në Muzeun Historik të Pavarësisë.  Me rastin e 111 vjetorit të Pavarësisë, ata shërbyen si ciceronë në muze, duke dhënë informacione për vizitorët e shumtë.

Një sërë aktivitetesh kulturore zhvillohen në Vlorë, të cilat kulmojmë më 28 nëntor, ditën e Flamurit.

S.G/E.H/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    A e forcon sigurinë dhe rolin e Shqipërisë baza e NATO-s në Kuçovë?×

Lajmi i fundit

'S'do e harroj kurrë këtë gol', Asllani: Tani do qeras të gjithë shokët te Interi! Faqet e para të mediave italiane flasin për shqiptarin

'S'do e harroj kurrë këtë gol', Asllani: Tani do qeras të gjithë shokët te Interi! Faqet e para të mediave italiane flasin për shqiptarin