‘Më gjeni një shtet që u pasurua këtë vit’, Albin Kurti nga Kuvendi flet për krizën e çmimeve  në Kosovë

‘Më gjeni një shtet që u pasurua këtë vit’, Albin Kurti nga Kuvendi flet për krizën e çmimeve  në Kosovë

Albin Kurti

Gjatë fjalës së tij në Kuvend ditën e sotme, kryeministri kosovar Albin Kurti është shprehur se qytetarët e Kosovës kanë një jetesë të mire edhe nga shifrat që tregojnë që mesatarja është shumë më e mirë se ishte më herët dhe sidomos është shumë më e mirë krahasuar me gjendjen aktuale në botë.

“Se çka ne po bëjmë po e ftoj Ministrin e Financave, Punës e Tranfereve, Hekuran Muratin që ta përsëris edhe njëherë se çka po bëjmë ne për qytetarët që na qenkan duke vuajtur. Unë nuk po them që qytetarët e kanë jetesën e mirë, por shifrat tregojnë që mesatarja është shumë më e mirë se që ishte më herët dhe sidomos është shumë më e mirë krahasuar me gjendjen aktuale në botë. Nuk është gjendja e mirë unë nuk po them , por është shumë më e mirë se që e kanë të tjerët. Të gjithë janë në krizë, e gjithë Evropa është në krizë. Të gjithë janë duke e parë se çka po ndodhë me krizën e dimrit të ardhshëm në çmimet e energjisë e ushqimit, të gjithë janë të shqetësuar jemi edhe ne. Ma gjeni një shtet që u pasurua në këtë vit ose në vitin e kaluar. Për besë të tjerët janë në kriza shumë më të mëdha. Kanë kaluar me borxhe edhe mbi 100% edhe nuk e kanë as për së afërmi gjendjen relativisht qysh e kemi ne”, u shpreh Kurti.

S.C/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    A jeni dakord me nismën e PS për të larguar nga funksionet publike bashkëpunëtorët e ish-sigurimit?×

Lajmi i fundit

Tregtonin medikamente mjekësore kontrabandë, arrestohen administratori dhe farmacistja në Tiranë

Tregtonin medikamente mjekësore kontrabandë, arrestohen administratori dhe farmacistja në Tiranë