Me palestër brenda, del video nga brenda strehës së Messina Denaro

 Me palestër brenda, del video nga brenda strehës së Messina Denaro

Brenda shtëpisë së Matteo Messina Denaro-s

ITALI- Një shtëpi e rregullt, piktura në mur, dy arusha pelushi, një divan ngjyrë kafe, një dhomë e përdorur si palestër, apartamenti ku bosi Matteo Messina Denaro kaloi muajt e fundit në arrati, mund të jetë shtëpia e çdo njeriu.

Në dhomën e ndenjes një televizor, libra të vendosur në një raft, piktura në mure me riprodhime të pikturave të famshme, si Luledielli i Van Gogh-ut dhe fotot e protagonistëve të filmit “Kumbari” dhe “Xhokeri”. Pak metra më tutje është dhoma ku përdorej si palestër, ku gjendet edhe tavolina e hekurosjes, dhjetëra këpucë të shtrenjta të vendosura në një raft këpucësh, thënë ndryshe një apartament si shumë të tjerë, mirëpo duket e vështirë për ta pranuar kur thuhet se ky apartament i përket Matteo Messina Denaro.

Kjo shtëpi është në Campobello di Mazara dhe është xhiruar nga Carabinierit, të cilët në 16 janar i vunë prangat Denaros. 

Kumbari i mafies siciliane ra në pranga më 16 janar. Kapja e tij është historike pasi policisë italiane iu deshën plot 30 vite për të rënë në gjurmët e tij. E veçanta e arrestimit të tij është se përkon me të njëjtën datë me kapjen e Toto Riinës, gjithashtu 3 dekada më parë. Matteo Messina Denaro, zëvendësuesi i Toto Riinës, autor i mijëra masakrave, u gjet në një klinikë private në Palermo, ku kurohej nga tumori.

B.K./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Shqipëria humb me Italinë, a ka shanse të kalojë grupin në Euro 2024?×

Lajmi i fundit

Tifozët shqiptarë të jashtëzakonshëm, shikoni përshëndetjen speciale me lojtarët në fundin e ndeshjes

Tifozët shqiptarë të jashtëzakonshëm, shikoni përshëndetjen speciale me lojtarët në fundin e ndeshjes