Me shpejtësi ‘skëterrë’ deri në 230 km/orë, gjobiten 2125 shoferë brenda 48 orëve! 155 drejtuesve u hiqet patenta

Mijëra shoferëve u janë marrë patentat dhe janë gjobitur nga policia rrugore pas disa kontrolleve intensive të kryera në të gjithë vendin në 48 orët e fundit.

Parakalime të gabuara dhe të rrezikshme, shpejtësi mbi normat e lejuara dhe drejtues automjetesh që përdorin celularin gjatë drejtimit te automjeteve janë disa nga shkeljet më të shpeshta të konstatuara nga kontrollet e kryera nga Rruga e Kombit, Hani i Hotit e deri në Sarandë.

Si rezultat i monitorimeve, gjatë 48 orëve të fundit janë konstatuar shpejtësi që varionin nga:

- 154 km/h deri në 167 km/h në rrugën e Kombit;

- 203 km/h deri në 230 km/h në autostradën Laç-Milot;

- 137 km/h deri në 141 km/h në rrugën interurbane kryesore Çermë-Lushnjë.

Për pasojë janë pezulluar 155 leje drejtimi si dhe janë vendosur 2125 masa administrative për shkelje që janë rrezik potencial për përfshirje në ngjarje rrugore.

Janë ndëshkuar me masë administrative:

- 553 drejtues automjetesh për parakalime të gabuara;

- 598 për shpejtësi mbi normat e lejuara por pa sanksionin plotësues atë të pezullimit të lejes së drejtimit;

- 334 për mosvendosje të rripit të sigurimit;

- 513 për përdorim të aparatit celular gjatë drejtimit të automjetit;

- 127 për mosvendosje të kaskës mbrojtëse nga drejtuesit e motomjeteve.

123 drejtuesve të automjeteve, duke filluar nga rruga e Kombit deri në Sarandë iu është pezulluar leja e drejtimit, me afat nga 3 deri në 12 muaj.

Policia Rrugore ka pezulluar gjithashtu 21 leje drejtimi, me afat nga 2 deri në 18 muaj, për drejtim mjeti nën efektin e alkoolit dhe 11 për qarkullim në sens të kundërt.

Gjithashtu kanë ndëshkuar me masë administrative për drejtim mjeti nën efektin e alkoolit, por pa sanksion plotësues, 48 drejtues mjetesh.

M.T/KT/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Sipas jush, a duhet që KFOR të marrë në kontroll veriun e Kosovës?×

Lajmi i fundit

Luajnë kundër kampionëve në Korçë, Ivan Gvozdenovic: Skënderbeu kërkon fitoren

Luajnë kundër kampionëve në Korçë, Ivan Gvozdenovic: Skënderbeu kërkon fitoren