Më shumë se 110 vite nga fundosja e Titanikut , publikohen pamjet e rralla! Më të qartat që kur anija u mbyt në Atlantik (VIDEO)

Më shumë se 110 vite nga fundosja e Titanikut , publikohen pamjet e rralla! Më të qartat që kur anija u mbyt në Atlantik (VIDEO)

Pamjet e anijes Titanik

Janë publikuar pamje të reja të Titanikut që shfaqin pjesë të anijes që nuk janë parë që prej mbytjes në 1912. 

Video tregon harkun e njohur të anijes, zinxhirin 90 kilogramë të ankorimit, spirancën gjigante buzë portit dhe një kazan me një skaj që ra në fund të detit kur anija u nda në dysh dhe u fundos 12,500 metra në Atlantik më shumë se 110 vjet më parë.

Ekipi filmoi anijen historike në rezolucionin më të lartë të videos, afërsisht 8000 piksele të gjera (8k), e cila i lejon ata të zmadhojnë zona të veçanta pa humbur cilësinë e imazhit. Ekspedita, e cila zgjat tetë ditë.

Videoja, e kapur nga kompania e ekskursioneve të zhytjes OceanGate Expeditions, zbulon një 'nivel mahnitës detajesh' dhe ngjyrash që nuk janë parë nga syri i njeriut që nga 12 prilli 1912.

S.C/r.k./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Alibeaj iku nga grupi PD, çfarë duhet të bëjnë deputetët e tjerë pro Bashës?×

Lajmi i fundit

Himarë/ Vodhën sende me vlerë të dy turistëve gjerman, arrestohet 18-vjeçari, në hetim një i mitur

Himarë/ Vodhën sende me vlerë të dy turistëve gjerman, arrestohet 18-vjeçari, në hetim një i mitur