FOTO+VIDEO/ Me syze të errëta për të fshehur nxirjen në sy, Berisha del në publik dy ditë pas 6 dhjetorit, takon ish-Presidentin kroat: Më dhunoi një informator policie

Dy ditë pas 6 dhjetorit, ditës kur në fillim të protestës që organizoi në Bulevard u godit me grusht nga Gert Shehu, Sali Berisha është shfaqur sërish në publik.

Këtë herë ai është takuar në selinë e PD me ish-Presidentin e Kroacisë, Stipe Mesiç. Ish-kryeministri shihet se mban syze dielli, pasi në fytyrën e tij ka ende shenja nga grushti i Gert Shehut, i cili e goditi teksa Berisha po marshonte së bashku me protestuesit në bulevard. Berisha i ka thënë ish Presidentit kroat, se personi që ishte zgjedhur për ta sulmuar është një informator i policisë kriminale.

“Personi i zgjedhur që do më godiste është informator i policisë kriminale, me të cilin është marrë një nga figurat më të zeza të historisë së shtetit shqiptar”, u shpreh Berisha.

Ish-presidenti kroat tha se kryetari i PD është dëmtuar fizikisht, por është ndihmuar politikisht.

“Ata ju kanë bërë nder me këtë sulm dhe kanë dëmtuar veten”, shtoi ai. Mesiç i tha Berishës “ju jeni babai i demokracisë, jo vetëm në Shqipëri, por edhe në rajon. Ju i duheni Shqipërisë, shqiptarëve dhe Europës, sepse jeni demokrat”, përfundoi ai.

Rendit zhvillimet sipas orarit:
Ora 12:05
Ish-presidenti kroat pas takimit me Berishën: S’kam informacion por ky është atentat

 

Ish-Presidenti kroat, Stipe Mesiç, pas takimit me Sali Berishën në zyrën e këtij të fundit ka dhënë një prononcim për mediat. Ai ka thënë se është shumë i shqetësuar për këtë që ka ndodhur. Mesiç thotë se ky është një atentat dhe se Berisha i duhet demokracisë.

 “Isha mysafir në Shqipëri dhe teksa ndodhesha këtu dëgjova për sulmin dhe kjo më shqetësoi shumë. Më shqetësoi dhe u befasova sepse Doktor Sali Berisha është babai i demokracisë në Shqipëri dhe më gjerë. Unë kam qenë ish-kryetar i Kryesisë dhe Jugosllave dhe President në Kroaci dhe prej fillimisht jam bashkuar me Berishën për demokracinë. Nuk kam shumë të dhëna për momentin, nuk dua të nxitohem, por kjo quhet atentat për mendimin tim. Sali Berisha i duhet shqiptarëve, i duhet rajonit dhe komunitetit evropian. I dëshiroj nga zemra shumë shëndet dhe të punojë për demokracinë”, tha ai.

F.D/r.k./Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    Mendoni se duhet të ngrihet komisioni hetimor për çështjen McGonigal?×

Lajmi i fundit

Pastruesja i vodhi paratë në shtëpi, arrestohet nga policia e Tiranës zyrtarja Alda Klosi! Akuzohet për pastrim parash

Pastruesja i vodhi paratë në shtëpi, arrestohet nga policia e Tiranës zyrtarja Alda Klosi! Akuzohet për pastrim parash