Lufta/ Netanyahu shpërbën kabinetin e luftës pas largimit të Benny Gantz! Izraeli: Hezbollahu ka lëshuar 5 mijë raketa drejt nesh që nga fillimi i luftës

Lufta/ Netanyahu shpërbën kabinetin e luftës pas largimit të Benny Gantz! Izraeli: Hezbollahu ka lëshuar 5 mijë raketa drejt nesh që nga fillimi i luftës

Lufta në Rripin e Gazës

Kryeministri izraelit Benjamin Netanyahu, informoi sot ministrat se ai ka shpërbërë kabinetin e luftës.

Kjo shpërbërje e kabinetit vjen pas largimit të Benny Gantz, për të cilën Netanyahu tha se pas largimit të tij nuk do të formohet më një kabinet i ri lufte.

Që nga 7 tetori i vitit 2023, Hezbollahu ka lëshuar mbi 5000 raketa, raketa antitank dhe drone shpërthyese nga Libani në Izrael.

Kështu ka thënë ditën e sotme zëdhënësi i qeverisë izraelit David Mencer.

Një sulm i ri ajror izraelit në kampin e refugjatëve al-Bureij në qendër të Rripit të Gazës ka lënë të vdekur të paktën gjashtë palestinezë, duke përfshirë një foshnjë të porsalindur dhe dhjetëra të plagosur. Lajmin e ka bërë të ditur agjencia palestineze Wafa, duke cituar burime lokale.

Numri në enklavën palestineze që nga 7 tetori ka qenë të paktën 37,337 të vdekur dhe 85,299 të plagosur, sipas të dhënave nga Ministria lokale e Shëndetësisë e menaxhuar nga lëvizja islamike Hamas.

Rendit zhvillimet sipas orarit:
Ora 22:26
SHBA njofton sanksione të reja kundër Houthis

1718656006_264693.jpg

John Kirby 

SHBA do të vendosë sanksione të reja kundër Houthis për sulmet e tyre kundër anijeve në Detin e Kuq dhe Gjirin e Adenit.

Kështu tha në një konferencë për media ditën e sotme zëdhënësi i Këshillit të Sigurisë Kombëtare Amerikane, John Kirby.

“Ne do të vazhdojmë të godasim kërcënimet ndaj tregtisë ndërkombëtare kur është e nevojshme, duke përfshirë edhe marrjen e një sulmi tjetër siç bëmë mbrëmë kundër një mjeti ajror pa pilot që përbënte një kërcënim të drejtpërdrejtë për anijet në zonë”,- tha Kirby më tej, sipas The Times of Israel.

Ora 20:27
Izraeli: Hezbollahu ka lëshuar 5 mijë raketa drejt nesh që nga fillimi i luftës

1718648894_ewrgerhterherherh.JPG

David Mencer

Që nga 7 tetori i vitit 2023, Hezbollahu ka lëshuar mbi 5000 raketa, raketa antitank dhe drone shpërthyese nga Libani në Izrael.

Kështu ka thënë ditën e sotme zëdhënësi i qeverisë izraelit David Mencer.

"Nuk ka asnjë mosmarrëveshje territoriale me Libanin" dhe kufiri verior i Izraelit është "pikërisht aty ku OKB-ja tha se duhet të ishte", shtoi ai, duke theksuar se Hezbollahu mban "përgjegjësinë e plotë" për përkeqësimin e sigurisë.

"Diplomatikisht ose ushtarakisht, në një mënyrë ose në një tjetër, ne do t'i kthejmë izraelitët në shtëpitë e tyre në Izraelin verior”,-theksoi ai.

Ora 11:01
Netanyahu shpërbën kabinetin e luftës pas largimit të Benny Gantz

1718531667_benjaminnetanyahu.JPG

Kryeministri izraelit Benjamin Netanyahu, informoi sot ministrat se ai ka shpërbërë kabinetin e luftës.

Kjo shpërbërje e kabinetit vjen pas largimit të Benny Gantz, për të cilën Netanyahu tha se pas largimit të tij nuk do të formohet më një kabinet i ri lufte.

"Kabineti i luftës ishte pjesë e një marrëveshje koalicioni me Gantz, me kërkesën e tij. Meqenëse Gantz është zhdukur, nuk ka më nevojë për një kabinet", shtoi kryeministri.

 Kabineti i luftës u formua pas masakrës së kryer nga Hamasi më 7 tetor 2023.

Ora 10:03
Protestuesit bllokojnë rrugët izraelite dhe kërkojnë zgjedhje të reja

Foto: Protestuesit antiqeveritar izraelitë

Protestuesit antiqeveritar izraelitë bllokuan sot për të dytën ditë radhazi një sërë autostradash dhe rrugësh në shtetin hebre, duke kërkuar shpalljen e zgjedhjeve të reja dhe një marrëveshje për pengjet e mbajtura nga Hamasi.

 Më tej, nxënësit e një sërë shkollash të mesme në qendër të vendit nisën një valë grevash. Një protestë e madhe do të zhvillohet jashtë Knesset në Jerusalem në orën 19:00 të mbrëmjes së sotme, përpara se demonstruesit të shkojnë në rezidencën e kryeministrit Benjamin Netanyahu.

Xh.K/K.M/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Finalja Spanjë–Angli, sipas jush kush e fiton Euro 2024?×

Lajmi i fundit

Lufta/ Sulm në Khan Younis në Gaza, 71 viktima! Izraeli: U plagos një prej udhëheqësve të Hamasit, Deif

Lufta/ Sulm në Khan Younis në Gaza, 71 viktima! Izraeli: U plagos një prej udhëheqësve të Hamasit, Deif