Media franceze EnVols: Zbuloni Ksamilin, plazhi më i bukur në Shqipëri

Media franceze EnVols: Zbuloni Ksamilin, plazhi më i bukur në Shqipëri

Ksamil

Me ujërat e saj ngjyrë bruz, plazhet me rërë të artë dhe shkëmbinjtë e saj të gjelbër, Riviera Shqiptare është plot me atraksione shkruhet në revistën franceze ‘EnVols’.

Ne ju rekomandojmë të zbuloni Ksamilin, plazhin më të bukur në Shqipëri. Me pamje nga ishulli grek i Korfuzit, plazhi i bukur i Ksamilit është një nga destinacionet më të njohura bregdetare në vend.

Me 300 ditë diell në vit, Shqipëria është shumë tërheqëse. Ky xhevahir i Rivierës Shqiptare, i kufizuar nga deti Jon, është një vend i paharrueshëm. Vendi ofron restorante, shezllone, madje edhe varka të vogla për të eksploruar brigjet. Një cep i vërtetë i vogël i parajsës në zemër të Ballkanit!

Ksamili, një plazh me bukuri mahnitëse
Në jug të Shqipërisë, Ksamili është një destinacion mjaft i preferuar për shqiptarët dhe turistët. I vendosur përballë Korfuzit, vetëm 2 kilometra nga kufiri grek, ky fshat i vogël bregdetar është një vend që duhet vizituar me patjetër.

Ksamili ofron një peizazh që ngjason me një kartolinë: një plazh me ujëra të kristalta, rërë të imët, masivë shkëmborë të rrethuar nga bimësia. Në distancë mund të shihni edhe ishuj të vegjël të shpërndarë në detin Jon. Ka një atmosferë të butë dhe paqësore që frymëzon qetësinë. Një destinacion i përsosur për pushime!

Aty do të gjeni shumë restorante ku mund të shijoni specialitete lokale, kryesisht peshk ose produkte deti. Për aktivitete si zhytje, Ksamili është vendi ideal: shtrati i detit është plot mrekulli për t’u zbuluar!

Zbuloni zonat rreth Ksamilit

Gjatë vizitës tuaj në Ksamil mund të eksploroni disa vende tërheqese në zonën përreth:

Ishujt e Ksamilit
Këta ishuj të vegjël të pabanuar, të cilët mund të shihen nga plazhi, janë shumë afër. Në varësi të ishujve, ju mund të arrini atje me varkë.

Qyteti i Sarandës
E vendosur rreth 20 kilometra nga Ksamili, Saranda është gjithashtu një destinacion i njohur bregdetar.

Parku Kombëtar i Butrintit
Ky park 9400 hektarësh ndodhet afërsisht 20 kilometra nga Saranda. Është një vend arkeologjik, i listuar si një sit i Trashëgimisë Botërore të UNESCO-s, është shtëpia e një qyteti antik të populluar nga grekët dhe më pas romakët. Ju mund të shihni rrënojat e një teatri romak, një tempull, një akropol, etj.

Plazhet rreth Ksamilit
Përveç plazhit të Ksamilit, i cili është më i bukuri në Shqipëri, ka edhe vende të tjera për t’u zbuluar. Plazhi i Manastirit – i rrethuar nga kodra të gjelbëruara, Plazhi i Pasqyrës -uji i të cilit është aq transparent sa i ngjan një pasqyre, Plazhi i Pemës së Thatë – 6 kilometra nga Ksamili.

Syri i Kaltër
Ky vend ofron një spektakël natyror magjepsës: një burim uji blu që buron nga një shpellë dhe që të sjell imazhin e syrit të njeriut.

Xh.K/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

  • Plazhi: 03/07/2024 13:35

    Plazhi me i Bukur edhe Vunoi dhe Borshi , madje BORSHI ME I miri ne Europe

    Përgjigju
  • Sondazhi i ditës:

    A besoni se SPAK do të bëjë drejtësi për 21 janarin?×

Lajmi i fundit

Temperaturat ekstreme, Eugena Tomini: Të shmangen daljet në oraret e pikut! Ja grupmoshat që duhet të kenë kujdes

Temperaturat ekstreme, Eugena Tomini: Të shmangen daljet në oraret e pikut! Ja grupmoshat që duhet të kenë kujdes