Media franceze: Skandal në futbollin e Kosovës, katër ndeshje të trukuara në Superligë

Media franceze: Skandal në futbollin e Kosovës, katër ndeshje të trukuara në Superligë

Foto ilustruese

Të paktën katër ndeshje të kampionatit kosovar të futbollit (Superliga) janë manipuluar për t’u ofruar pikave të basteve, me bazë si në Francë ashtu edhe në Kosovë, përfitime të konsiderueshme në bastet sportive, njoftoi të enjten Jurisdiksioni i Specializuar i Nancy (Jirs).

“Shërbimi Qendror i Garave dhe Lojërave (SÇJ) është duke hetuar për gati një vit faktet e korrupsionit sportiv dhe mashtrimit të organizuar në grup në lidhje me një klub futbolli të kategorisë së parë në Kosovë”, thuhet në një komunikatë për media nga Jirs.

Ky i fundit nuk saktësoi se për cilin klub bëhej fjalë, por analiza e koeficienteve dhe video-incizimeve të disa ndeshjeve bëri të mundur konfirmimin e manipulimit të rezultatit të disa prej tyre”, nënvizohet në raportim, e publikohen nga mediumi Le Figaro.

Hetimi bëri të mundur kthimin e “anëtarëve të një rrethi të gjerë familjar të vendosur si në Francë ashtu edhe në Kosovë”, të dyshuar se kishin marrë pjesë “në manipulimin e rezultateve të disa ndeshjeve për të garantuar fitime të konsiderueshme gjatë basteve në rezultate të këtyre ndeshjeve, të njohura paraprakisht”.

Kështu, nga katër takimet e përmendura, Jirs sjell një fitim të vlerësuar prej më shumë se 360,000 euro. Nëntë persona janë arrestuar. Në fund, katër meshkuj të moshës 24 deri në 50 vjeç, nga Mulhouse (Haut-Rhin) dhe Dijon, u paditën me akuzat për mashtrim të organizuar në bandë dhe shoqërim kriminal. Kampionati i Kosovës në Kategorinë e Parë, “Superliga”, bën bashkë 10 skuadra. Kampioni në fuqi është FC Ballkani, me seli në qytetin e Suharekës, në jug të vendit.

S.DH/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Gjykata e Apelit i jep vulën e PD-së Berishës, si e vlerësoni?×

Lajmi i fundit

Romeo Kara: Meta frymëzuesi i krimit, SPAK e di shumë mirë! Më kanë këshilluar të ruhem

Romeo Kara: Meta frymëzuesi i krimit, SPAK e di shumë mirë! Më kanë këshilluar të ruhem