Mediat botërore shkruajnë për dorëheqjen e Fatmir Xhafajt: Presim shpjegimin e Edi Ramës

Mediat botërore shkruajnë për dorëheqjen e Fatmir Xhafajt: Presim shpjegimin e Edi Ramës

Kryeministri Edi Rama dhe ish-ministri i Brendshëm Fatmir Xhafaj

Mediat më të mëdha në botë kanë nisur të shkruajnë pasi ministri i brendshëm Fatmir Xhafaj dha dorëheqjen.

The New York Times” dhe “Washington Post” kanë publikuar një artikull nga "AP" ku shprehen se kryeministri Edi Rama e ka pranuar dorëheqjen e Xhafajt opa asnjë lloj shpjegimi.

“Kryeministri shqiptar tha se ministri i Brendshëm i vendit ka dhënë dorëheqjen. Duke shkruar në rrjetet sociale, kryeministri Edi Rama tha se ka pranuar dorëheqjen e ministrit Xhafaj, pa dhënë asnjë shpjegim. Më pas Rama nominoi Sandër Lleshin, një ish-zyrtar ushtarak, për postin në fjalë. Rama tha se Lleshi do të sjellë energji pozitive. Lufta kundër krimit të organizuar, trafikut të drogës dhe korrupsionit janë prioritetet kryesore për Shqipërinë, e cila shpreson që të nisë negociatat e plota me BE gjatë vitit tjetër. Xhafaj pritet të lëshojë një deklaratë në vazhdim,”- shkruajnë ato ndër rreshta.

Ndërsa “Deutsche Welle” shkruan se Xhafaj ishte një nga arkitektët e reformës në Drejtesi. Më pas shtron pikëpyetjen “Pse dha dorëheqjen?”.

“Para marrjes së postit të Ministrit të Brendshëm në shtator 2017, në qeverinë Rama 2, Fatmir Xhafaj, si kryetar i komisionit  të ligjeve ka qënë një nga arkitektët e reformës në drejtësi, kushtit kryesor të BE për hapjen e negociatave të pranimit me Shqipërinë. Opozita e konsideron dorëheqjen e Fatmir Xhafës si: "hap të rëndësishëm të përpjekjeve të sa për të pastruar politikën nga krimi".  Kryetari i PD, Lulzim Basha, shkruan në median sociale se: "largimi i Fatmir Xhafës është fillimi i shkërmoqjes së bashkëqeverisjes së Edi Ramës me krimin,"- shkruan “Deutsche Welle” ndër rreshta.

 

 

 

Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

 • FREdi: 01/11/2018 21:37

  Patjeter qe so flasin nderkombetaret se ka qene i vetmi minister qe na e ka ndritur faqen.

  Përgjigju
 • Elbasani: 28/10/2018 05:07

  Mendoj se zoti Xhafa qendroi me gjate se parashikimi qe ai kishte bere per vehten pasi normal qe në postin e tij ka qene I vetem dhe ka punuar pothuajse I vetem . Respekt per te dhe punen e tij si minuster por edhe si nje socialist I vjeter ne PS. Per mua kjo dihej pasi ai nuk mund ti rezistonte me gjate kulisave te posta apo jo te Rilindjes dhe vete komandantit te kesaj forme te brendshme politike brenda PS. Keshtu do largohen me radhe te devotshmit dhe te ndershmit duke u zevendesuar me fantazma nga labirintet e vuajtjeve politike te kesaj klase politike pa parime as politike dhe as qeverisese. Dua tju kujtoj thenien e Kryeministrit aktual se meritokracia do zbatohet kudo. Në fakt pikerisht kete nuk e ka lene ai vete te rritet sapo lind diku nje e tille ai e vret. Shqipëria po vuan ! Shqipetaret po vuajne! Qeveria po zbukuron pamjen e jashtme duke lyer floket , duke bere make up , duke fshehur ndonje tatuazh itim diku në ndonje ministri apo duke veshur minifunde , apo syza dielli dhe shalle te mbulojne kafshimet seksuale diku...

  Përgjigju
 • David: 27/10/2018 20:01

  Po i vinte fundi Edvin Rames bashke me Lulushin e PD edhe gjithe mafiozeve te ketij shteti qelbesire. Urime Fatmire Xhafes per punen e devotshme qe kreua, Por me mafien e EDI RANES e te tjereve vetem Amerika do ja nxeri thonjte nga korrupsioni. Mjere ky popull kokeulur qe sngrihet njeher per te drejten edhe te ardhmen e femijeve te tyre.

  Përgjigju
 • Sondazhi i ditës:

  Ndryshe nga biznesi i vogël profesionet e lira do të tatohen, si ju duket?×

Lajmi i fundit

Ndeshja Shqipëri-Poloni, Balla: Pati 12 mijë tentativa për bileta false! Policia e Shtetit merr nën përgjegjësi portat e sigurisë në ‘Air Albania’

Ndeshja Shqipëri-Poloni, Balla: Pati 12 mijë tentativa për bileta false! Policia e Shtetit merr nën përgjegjësi portat e sigurisë në ‘Air Albania’