POP 5

Lajmet më të lexuara të 5 minutave të fundit

Mediat britanike: Universitetet janë mbushur me prostitucion, vajzat shesin trupin për shpenzimet e studimeve

Foto ilustruese

Një alarm ngrihet nga britanikja The Independent se universitetet janë mbushur me prostitucion, pasi vajzat e reja po shesin trupin për të përballuar shpenzimet e studimeve. Gazeta zbulon se ka një rritje të numrit të të rinjve që kanë vendosur të marrin këtë drejtim për të gjetur para, dhe se vetë universitetet nuk kanë bërë asgjë për t’a trajtuar fenomenin.

English Collective of Prostitues, një organizatë që lufton prostitucionin, raporton se:Shumica e vajzave kthehen në prostitucion për të mbuluar nevojat e thjeshta ditore, siç janë emailet dhe faturat. Shumë prej tyre janë edhe të rinjtë që nuk kanë para të mjaftueshme për tarifat e tyre të shkollimit.

Për The Independent ka folur edhe një vajzë e cila ka dashur të mbetet anonime, dhe thotë se studia studentore nuk i dilte për të paguar qiranë. Vajza, sot 22 vjeçe, shet turpin e saj online, pasi thotë se nuk ka rrugë tjetër. E reja, sqaron se ka në plan të vazhdojë edhe doktoraturën.

"Dua të mësoj dhe gjithmonë kam dashur të studioj. Sipas mendimit tim, vetëm duke siguruar shkollim të mjaftueshme do të jem në gjendje t'i shpëtoj prostitucionit. Kjo është mënyra e vetme për të pasur sukses në jetën e atyre që nuk kanë lindur me shumë para".-shprehet vajza.

Komento

Komente

  • tori: 13/01/2019 15:29

    TA SHIKOJNE STUDENTAT SHQIPTAR E BASHKE ME TO EDHE POLITIKANET SE SA shtrejt KUSHTON TE PAISESH ME ARSIM TE LARTE NE ANGLI.Ta shikojne e ta lexojne edhe ato qe predikojne apo mendojne se ne kapitalizem shteti shpenzon per shkollim.Ne te vertet shteti investon shume ne universitete,por nuk investon asnje kacille per pagesat e studenteve qe deshrojne e plotsojne kushtet per arsim te larte.Ajo eshte deshire private e tyre e per kte ato duhet te paguajn.

    Përgjigju