Mediat e huaja: Pse Vladimir Putin nuk do të gjykohet kurrë për krime lufte në Ukrainë?

Mediat e huaja: Pse Vladimir Putin nuk do të gjykohet kurrë për krime lufte në Ukrainë?

1670004679_putin.PNG

Teksa lufta në Ukrainë po zgjat prej muajsh, shumë politikanë kanë argumentuar se presidenti rus, Vladimir Putin duhet të shkojë në gjykatë. Por nga pikëpamja juridike është jashtëzakonisht e vështirë, për arsye se një traktat paqeje i arsyeshëm do të ishte më i rëndësishëm.

Media gjermane “Welt” e konsideron këtë mundësi të pamundur, teksa thekson se “politikanët duhet të kenë ndershmërinë e nevojshme që të mund të përafrojnë indinjatën e tyre me realitetin. Putini nuk do të sillet kurrë para drejtësisë dhe jo sepse ai nuk meriton një dënim, por sepse nuk ka asnjë rekurs ligjor kundër tij”.

Është e mundur të ndiqen penalisht krimet e luftës dhe të sillen të akuzuarit para një gjykate jashtë vendit. Megjithatë, që kjo të ndodhë, shteti, presidenti i të cilit do të gjykohet, duhet të ketë nënshkruar Statutin e Romës të Gjykatës Penale Ndërkombëtare. Rusia nuk e bëri kurrë këtë.

Kryeprokurori në Hagë tashmë po heton kundër kreut të shtetit rus. Por më shumë nuk është e mundur. I mungon mandati. Dhe edhe nëse Moska do të kishte nënshkruar statutin e vitit 1998, Haga nuk do të lejohej të fajësonte një kryetar shteti derisa personi të mos ishte më në detyrë. Në rastin e Putinit, kjo ndoshta do të marrë pak kohë.

Megjithatë, duke pasur parasysh seriozitetin e krimeve, një ose më shumë shtete apo edhe Bashkimi Evropian mund të thërrasin një gjykatë. Megjithatë, kjo do të merrte legjitimitetin e nevojshëm vetëm nëse jepet nga Këshilli i Sigurimit i Kombeve të Bashkuara . Rusia dhe Kina ulen në këtë trup. Vetoja juaj do të ishte e sigurt. Pra jashtë ëndrrës.

Dimensioni politik mbetet. Synimi duhet të jetë që herët a vonë të negociohet armëpushimi më i mirë i mundshëm për Ukrainën. Ky armëpushim nuk do të bëhet paqe fitore. Rusia është shumë e fuqishme për këtë. Pra, do të duhet të ketë lëshime.

Kushdo që kërkon jo vetëm fundin e luftës, por edhe atë të kryekomandantit suprem që në fillim, përjashton çdo mirëkuptim dhe në fund të fundit mbështetet në një disfatë të plotë ruse , nëse jo në një paqe në Kartagjenë. Ndoshta një ide mashtruese, por mbi të gjitha një budallallëk. Nëse i mposhtni dhe fitoni luftën, keni ende dyshimet që vijnë me historinë. Traktati i Versajës tregoi se çfarë ndodh kur poshtëroni shtetet dhe përpiqeni t'i izoloni ato përgjithmonë. 


Lajmi kryesor:

Lufta në Ukrainë/ BE marrëveshje për çmimin tavan të naftës ruse: Jo më shumë se 60 dollarë! Kremlini: Gati të flasim edhe me SHBA-të


S.S/Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    Shqipëria mbetet me një Gjykatë Apeli në Tiranë, si e vlerësoni?×

Lajmi i fundit

Prezantohet raporti për Shqipërinë në fushën e energjisë në Veprimtarinë Prodhuese, Lorkowski: Ankandi i energjisë së rinovueshme, me sukses

Prezantohet raporti për Shqipërinë në fushën e energjisë në Veprimtarinë Prodhuese, Lorkowski: Ankandi i energjisë së rinovueshme, me sukses