Mediat greke flasin për piloten, gruaja që "frikëson" Turqinë, fitoi ndër 250 personave

Mediat greke flasin për piloten, gruaja që

Theodora Dourou

Pilotja greke 29-vjeçare Theodora Dourou ka qenë në fokus të mediave greke si pilotja më e mirë ndër 250 pjesëmarrësve që patën një stërvitje shumëditore ekstreme dhe taktika shumë të avancuara luftarake ajrore. Madje, 29-vjeçarja i bëri përshtypje të gjithëve me aftësitë dhe performancën e saj në ushtrimet jashtëzakonisht të vështira të kryera dhe nivelit të lartë.

Sipas mediave greke Theodora Dourou është një nga pilotet që po drejtonte F-16 që arriti ti shpëtojë radarëve të Turqisë. Aviatorja greke është duke u stërvitur për mbrojtjen ajrore greke, për të kryer operacione në Egje. Mediat janë fokusuar në përçimin e mesazhit se gjinia nuk lidhet me aftësinë që ka individi, shembull ky profesion i vështirë që përgjithësisht ka pasur emra burrash në listë.

F.D/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Bandat survejojnë Policinë, a është ky triumf i krimit ndaj shtetit?×

Lajmi i fundit

'Shqiptarët janë spiuna pa lekë, e na kanë paditur', Ermal Fejzullahu dhe moderatori zbulojnë si përfunduan në burg në Zvicër

'Shqiptarët janë spiuna pa lekë, e na kanë paditur', Ermal Fejzullahu dhe moderatori zbulojnë si përfunduan në burg në Zvicër