Megaoperacioni në Itali, Spanjë e Holandë/ 42 urdhër-arreste për persona të lidhur me mafien dhe bandat e drogës, mes tyre edhe shqiptarë

Megaoperacioni në Itali, Spanjë e Holandë/ 42 urdhër-arreste për persona të lidhur me mafien dhe bandat e drogës, mes tyre edhe shqiptarë

Lëndë narkotike e sekuestruar

Drejtoria Antimafia e Rrethit të Prokurorisë Publike italiane, po zbatojnë në të gjithë territorin një urdhër për arrestimin e 42 personave italianë, spanjollë dhe shqiptarë, të përfshirë për trafik ndërkombëtar droge dhe të lidhur edhe me organizata mafioze. Në lidhje me 6 nga 42 personat, në Spanjë dhe Holandë po ekzekutohet një urdhër-arresti specifik evropian nga organet kompetente të policisë atje, me mbështetjen e Eurojust dhe Europol.

Në kuadër të operacionit është sekuestruar pothuajse gjysëm ton drogë, si dhe një mijë mbushje për cigaret elektronike bazë kanabinoidi. Hetimet konstatuan "përdorimin e rrjeteve logjistike të gjera, kapilare dhe të artikuluara për furnizimin, transportin, ruajtjen dhe shpërndarjen" e drogës "të krijuar nëpërmjet krijimit të kompanive të shumta guaskë dhe përdorimit të dërgesave të shumta në fshehtësi". Më pas, përdorimi i "pajisjeve të telefonave inteligjentë të pajisur me aplikacione të sofistikuara për transmetimin e koduar të komunikimeve". Dhe përdorimi i "një sistemi për transferimin e të ardhurave nga trafiku i drogës në qarqet tradicionale financiare, bazuar në mekanizmat informalë të pastrimit të grupeve të parave.

Kërkimet në të gjithë Italinë dhe duke iu referuar Milanos, përdoren njësitë e qenve kundër drogës të Guardia di Finanza dhe Trupave të Policisë Lokale të Milanos.

Mes të arrestuarve në hetimin që çoi në 42 masa paraprake dhe çmontoi një trafik droge midis Spanjës dhe Italisë, është përfshirë, edhe një ish-oficer i ushtrisë, Rosario D'Onofrio. Sipas hetimeve, ish-ushtaraku, edhe në periudha izolimi në mes të pandemisë Covid, i veshur me kamuflazhin e policisë për të lëvizur më lirshëm, merrej me transferimin e ngarkesave të drogës.

Mes të arrestuarve ishte edhe trafikanti i drogës Giovanni Neviera, i cili besohet se ishte i lidhur me një klan mafioz nga Bari, Abbaticchio, dhe tashmë i dënuar për shoqatë mafioze dhe trafik droge.

 

M.Q./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Dosja e zyrtarit të FBI, kush ka të drejtë në akuzat politike në Tiranë?×

Lajmi i fundit

Aguero i përgjigjet ashpër Ibrahimovic-it:  Pse flet për sjellje të keqe? Për këtë të larguan nga Barça

Aguero i përgjigjet ashpër Ibrahimovic-it:  Pse flet për sjellje të keqe? Për këtë të larguan nga Barça