Meloni feston suksesin në zgjedhjet europiane: Na panë që po vinim, por s’na ndalën dot

Meloni feston suksesin në zgjedhjet europiane: Na panë që po vinim, por s’na ndalën dot

Giorgia Meloni

Fratelli d'Italia e kryeministres italiane Giorgia Meloni konfirmon veten si parti e parë në zgjedhjet europiane, duke arritur në 29%, e ndjekur nga Partia Demokratike që kalon 24%. M5S 9,95%, Forza Italia 9,72%, Lega 9,12%, Avs 6%.

Giorgia Meloni festoi fitoren. Në orën 02:00 të mëngjesit të 10 qershorit, Meloni mbërriti në Parco dei Principi. Sytë i shkëlqejninn dhe një buzëqeshje krenarie.

“Kjo natë është më e bukur se ajo e dy viteve më parë. Atëherë ne ishim një shpresë, sot një realitet. Na panë që po vinim, por nuk mundën të na ndalonin. Sistemi po bëhet sërish bipolar. Dhe italianët na thonë të ecim përpara”, tha Meloni e cila e përkufizoi këtë si “natën më të bukur të politikës”.

Ajo është e vetmja kryeministre në Europë që ka fituar zgjedhjet dhe dëshiron ta thërrasë me zë të lartë para kamerave: “Jemi takuar këtu dy vite më parë dhe ishte një natë e bukur, kjo është edhe më e bukur për ne. Ne do të arrijmë në G7 me qeverinë më të fortë në Evropë, është një kënaqësi dhe një përgjegjësi e madhe”.

Dhe tani që shifrat i japin asaj disa pikë më shumë se politikat e 2022-ës dhe kurorëzojnë krijimin e saj si parti të parë, Meloni mund të gëzohet: «Pas gati dy vitesh qeverisje, në situatën më të vështirë që ka parë ndonjëherë Italia të kryqëzuar, mund të themi se kemi krijuar një kryevepër."


Lajmi kryesor:

Zgjedhjet europiane, përparon e djathta ekstreme, EPP merr shumicën! Goditje për Gjermaninë dhe Francën, Macron shpall zgjedhjet e parakohshme! Në Itali fiton Meloni


SI.E./S.G/Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    Gjykata e Apelit i jep vulën e PD-së Berishës, si e vlerësoni?×

Lajmi i fundit

Ekspertët: Një natë pa gjumë mund ta plakë trurin tuaj për dy vjet

Ekspertët: Një natë pa gjumë mund ta plakë trurin tuaj për dy vjet