Meqë vazhdoni të më pyesni për Teatrin, e mbani mend Salih Berishën?!

Me qe vazhdoni të më pyesni për Teatrin…

E mbani mend?!…

Para 7- 8 vjetësh, Kryeministri i asaj kohe Salih Berisha nxorri vendimin për prishjen e Teatrit Kombëtar dhe ngritjen e një të riu. Bile u akordua edhe një fondë prej 3,5 miljon erosh…

Si tani plasi “lufta” Opozitë – Pozitë…

Këta pushtetarët e soçëm (at’here Opozitë)që e shembën tani, kërkonin…të mos shembej, dhe këta të soçmit jasht qeverrisë( athere Pozitë) që “luftuan” deri sot qëtë mos shembet at’here kërkonin ta… shembnin…

E mbani mend..Hë, mo?..E mbani apo jo?..Nuk e mbani ëëë?!..Po mirë..Po ju kujtoj akoma…

Plasi..”lufta”.. me “luftën” plasi dhe debati…

“Fanatikët e majtë” të qeverrisë së soçme që at’here ishin opozitë…për të mos u shembur…përdorën si argument edhe teatrin “Globus” në Londër:.”Anglezët e ringritën nga dheu, vlerën e tyre kombëtare, kurse këta, këtë vlerë duhet ta shkatërrojmë”…

Ju përgjegjën “fanatikët e djadhtë” që at’herë ishin në qeveri e që sot jan opozitë:..”Anglezët e ngritën nga dheu për vlerat e tyre kombëtare sepse atje jan luajtur kryeveprat botrore të Shekspirit, Marlout, është vënë në skenë “Hamleti”, “Makbethi”,”Mbreti Lir”…Po këtë…gërmadhën tonë për çfar vlerash “kombëtare” ta duam?!…Për dramat e K. Jakovës “Toka e jonë” me Tuç Makun, apo dramet e R.Pulahës me…”komunistët”?!…

Ju kujtohet?!..Jooo?!..Si ore jo?!…Ouuuaaaa…

Si nuk ju kujtohet xhanëm?..Kujtohuni: Ja si tani..një pjesë e mirë aktorëve që tani jan maskarenj at’herë ishin korifej dhe e kundërta për sot: tani ata që jan korifej u shpallën e po shpallen..maskarenj..

Vetëm ndrroni vendet dhe do të kujtoheni…

Ëëë?..Ore..E di që nuk e keni të vështirë, të kameleonizoheni sa herë që do tju ngrihet niveli militantist artistik, për një “çikëz” titull apo post por..mbajeni veten pak o.. “mender” palaçosh që komenton nëpër gazeta, internete e f,b me pseudonime…se nuk jan të gjith të rracës tuaj…harraqeee…

 • Sondazhi i ditës:

  Përmirësimi i situatës nga COVID-19, a mendoni se duhet të lehtësohen masat kufizuese?

Komento

Komente

 • Vlonjati: 19/05/2020 07:27

  Problemi eshte me i madh. Kerkojme te largojme nje kerme ne dekompozim si Edi Rama. Ok. Shume e Drejt. Shikoni kush eshte alternativa, Mona (ptuuu), Pecua (O zot), Mediu (skuth,bq) Nooòooo. Duhet nje revolucion mbarekombetar. Nje VV, nje Albin i Shqiperise

  Përgjigju
  • Daniele: 19/05/2020 18:01

   Po Mir,kaq problem i madh per per shqiptaret qenka ky teatri! Qeveria duhe te Meret me hallet e verterà te popullit, papunesia,varferia,per te rinjte QE Jan gjith pa pun e cdo dit kerkoj te emigrojn ! Shembja e teatrit asht sfere koruptive,ashtu si u prishen gjith fabrikat,uzinat,rafinerite e naftes etjer, etjer, e tjer,QE shqiptaret e din Mir!

  • Jetmir: 19/05/2020 14:36

   Ke te drejt o vlla ashtu esht , ajde se po ik ky ,po ska alternativ se jan tgjith plehra , a sikur te kishim albin kurtin do shpetonim

  • Memi: 19/05/2020 10:27

   Sikur te kishte njeri qe te mblidhte protesta per shpejtimin e reformes,pjesemarrjet ne parlament ME DETYRIM sepse paguhen muaj per muaj me EURO e jo pak por shetisin si lope,sikur te protestohej per shpifjet e te vraret pa vrases,per GERDECIN qe eshte njolle e madhe,etj etj. Atehere shqiperia do ishte ne rrugen e sherimit,por kjo eshte nje agoni qesharake apo tragjike. Te sillesh rrotull vetvehtes pa bere nje hap para. Intelektualet iu kane kthyer shpinen tashme se u lodhen. Rruge e mbare drejt gremines,me lula e sala. Rama? Degjoj llafe po fakte akoma.Te shohim edhe kete.

 • Iris: 19/05/2020 04:49

  Z.Cerma vertet ne nuk kemi Shekspirin ,Molierin,O'Neal ,etj por kemi Jakoven,Driteroin,Pulahen etj qe krijuan Tuc Makun,komunistet,ballistet,rilindasit,etj per ju ndoshta nuk jane Hamlet e Makbeth e sigurisht nuk jane ata personazhe qe do donim,por ata jane pjese e cultures e jetes shqiptare e pasqyre e saj ,e mire ose e keqe ,jane pjese e histories te mendimit e filozofise se kohes kur u krijuan e nuk mund te mohohen,puna eshte a u nxorr mesim,a u ndryshuan gjerat,a ecem perpara?

  Përgjigju
 • Arjeta: 19/05/2020 00:27

  Vec ne Shqiperine tone te "lulezuar" mbahet mend historikisht te luftoje vellai me vellane...,partizane ballist;...komunist antikomunist, sot ne vitet e demokracise kemi PD PS...vetem hi ne syte e popullit shqiptar

  Përgjigju
 • asl: 18/05/2020 21:18

  Nje gje duket qarte,keni gjetur (ps,pd,lsi) nje popull dele dhe e beni si te doni.Ju duhet te largoheni jo vetem nga politika por dhe nga Shqiperia,mjaft u tallet,e dini qe eshte populli vuajtur e fukara qe po ju paguan nje jete duke mos vajtur dhe ne pune.Mjaft me lini te qete popullin.Ekonomia eshte ne zero dhe ju talleni me teatra e budallalliqe.Sa per komunista jeni te gjithe ta dini demokrati me i flakte eshte dhe ish komunisti i flakte(gjithe hetusit e prokuroret e regjimit komunist ishin punonjes administrate 30 vjet resht,piramidat e 97-tes ne krye ishin ushtaraket e komunizmit.Prandaj ta mbyllin te gjithe ti lene nderkombetaret e ku di une dhe te punojne per te miren e Shqiperise.

  Përgjigju
 • Konjak: 18/05/2020 19:37

  Z Cerma , se si i shikon gjerat dhe se si i mendon , eshte puna jote , por per ti trajtuar ne shoqeri, besojse eshte me ndryshe . Nese qeverisia e me parshme , ka patur ndermend ta prishte , eshte e mundur , rendesi kishte qe u bind e se prishi , sa per ndertimin e te riut , vende kishte plot ngjekt , le ta ndertonte .Kurse pushteti i sotem , ne ate kohe ne opozit , ka pasur qendrim te sakt , se nuk duhej prishur ekzistusi , tjeter mund te ndertonin ku te donin . Pra sot qeveria , doli kunder vet-vetes ,pse , c'mund te na thoni . Sa per ndertime , dhe te ndertohen edhe 10 godina teatrosh moderne , besoni se ka ndonje qe i kundershton ndertimet e reja e te bukura ?.C'mund te na thoni pse u kembengul me force , pikerisht te prishet ekzistusi . Ky eshte problemi . C'far fshihet , pas veprimit te shkaterrimit , kujt i duhet pikerisht ai vend , cilat jane interesat qe nuk behen te ditura ?!.

  Përgjigju
 • redi_steel: 18/05/2020 18:56

  te degjohen artistet e djeshem dhe jo kllounet e sotem.

  Përgjigju
 • mond: 18/05/2020 14:59

  ajo ndertese e prishur ishte,opozita e sotme nqs kopjon opoziten e djeshme eshte jashte mode, dhe ka shume probleme me se te meret por keta jane aktore me te mire se ata qe kane profesion aktor dhe meren me teatrin se cdo gje tjeter shkon vaj, prandaj dhe nuk ju shkon nga pas njeri.

  Përgjigju
 • Memorie njëkalimshme: 18/05/2020 12:39

  Unë e mbaj mend. Mbaj mend që deri dje në oren 4 ishte në këmbë teatri. E mbaj mend Saliun, si nuk e mbaj mend. Ai nuk e prishi. Ti e mban mend kush i vuri fadromën? Apo ti je korifé?! O Titi, u prish. E prishi kryekurvi ne mënyre te tutpshme. Apo e ka fajin Saliu?! Wtf!

  Përgjigju
  • Saliut: 18/05/2020 22:05

   Ja befte Kina Sheqeren

  • Edmond Lako: 18/05/2020 16:14

   O memorje sumes. U prish nje karakatine pupuliti dhe do ngrihet nje teater Supermodern. Mbas nje viti ben mire te futesh te brekushet e Salehut te Qoftelargut o tribal.×

Lajmi i fundit

John

Rakacolli përlotet për mjekët e rënë në betejën me COVID: Janë shokët tanë, i njihja! Brataj: Mund të ishim dhe ne te lista e tyre