‘Mercedes-Benz’ bën histori, shet makinën më të shtrenjtë në botë ndonjëherë për 135 milionë euro

‘Mercedes-Benz’ bën histori, shet makinën më të shtrenjtë në botë ndonjëherë për 135 milionë euro

Makina 'Coupe' e Mercedes-Benz

Kompania “Mercedes-Benz” njoftoi se ka shitur për 135 milionë euro, makinën më të shtrenjtë në histori. Siç njoftoi kompania është shtiru një nga dy Mercedes-Benz 300 SLR Uhlenhaut Coupé.

Coupe u ble nga një koleksionist i paidentifikuar në një ankand të mbajtur në Muzeun Mercedes-Benz më 5 maj. Të ardhurat nga shitja do të shkojnë në fondin Mercedes-Benz, i cili do të sigurojë bursa arsimore dhe kërkimore në fushat e shkencës mjedisore dhe dekarbonizimit, tha prodhuesi i automjeteve.

Cupe është emëruar nga krijuesi i saj Rudolf Uhlenhaut, shefi i departamentit të garave të Mercedes në vitet menjëherë para dhe pas Luftës së Dytë Botërore.

J.GJ./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Komision hetimor vetëm për çështje konkrete,jeni dakord me propozimin e PS?×

Lajmi i fundit

Frika se Inteligjenca Artificiale mund të zëvendësojë punonjësit, eksperti i IT: Ata që hyjnë te profesionet e rrezikuara, duhet të evoluojnë në punën e tyre

Frika se Inteligjenca Artificiale mund të zëvendësojë punonjësit, eksperti i IT: Ata që hyjnë te profesionet e rrezikuara, duhet të evoluojnë në punën e tyre